ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղում հրդադարի վերահսկման անհրաժեշտությունը։ Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան ԼՂ-ին նվիրված արդեն երկրորդ փակ նիստի ավարտին։
«Այժմ անհրաժեշտ է ապահովել հրադադարի պահպանումը, սա է ամենակարևոր հարցը, քանի որ համապատասխան համաձայնությունը ձեռք է բերվել, սակայն չի պահպանվել։ Գլխավոր հարցն այն է, թե ինչպես ապահովել իրականացման վերահսկողությունը»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հարցը, իհարկե, քննարկվել է խորհրդակցությունների ժամանակ և ԱԽ-ն բանվականին միասնական մոտեցում ուներ»,-ասել է ՌԴ ներկայացուցիչը։
Միևնույն ժամանակ, նա պարզաբանել է, որ ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելություն ուղարկելու համար «հարկ կլիներ ստանալ ԱԽ մանդատ, իսկ դա արագ չի լինի»։
Նեբենզյան հավելել է, որ հաղորդագրություններ եղան, որ ՌԴ ՊՆ ղեկավարը քննարկել է հարցը ՀՀ և Ադրբեջանի իր գործընկերների հետ՝ թե ինչպես կարող է վերահսկողությունն իրականացվել։
Դիվանագետը չի բացառել, որ դիտորդական առաքելությունը կարող է ԵԱՀԿ-ն իրականացնել, առավել ևս, որ այդ կազմակերպությունն է զբաղվում կարգավորմամբ։

20 Октябрь 2020 - 07:10 AMT
Совет безопасности ООН 19 октября обсудил необходимость обеспечить контроль за режимом прекращения огня в Нагорном Карабахе. Об этом заявил председательствующий в октябре в Совбезе постоянный представитель России при ООН Василий Небензя по итогам закрытого заседания по ситуации в зоне карабахского конфликта.
«Сейчас необходимо обеспечить выполнение (прекращения огня), это самый насущный вопрос, так как соответствующее соглашение было достигнуто, но не соблюдалось. Главным вопросом остается то, как обеспечить контроль за его выполнением», – отметил он, пишет «Интерфакс».
«Этот вопрос, конечно, обсуждался в ходе консультаций, и Совет был достаточно един в подходах», – добавил Небензя.
Он отметил, что для отправки в регион наблюдательной миссии ООН «понадобился бы специальный мандат Совета безопасности».
«Это не быстрый процесс. Были сообщения о том, что российский министр обороны обсуждал с коллегами в Армении и Азербайджане то, как этот контроль мог бы осуществляться», – заявил постпред РФ.
Он не исключил, что наблюдением может заняться миссия ОБСЕ, тем более, что эта организация ведет процесс карабахского урегулирования.
«Кто там будет, в каком качестве – все еще остается вопросом, который обсуждается», – заявил Небензя.