Աշխարհի մի շարք հայտնի մտավորականներ և գիտնականներ բաց նամակ են գրել՝ կրակի դադարեցման և խաղաղության հաստատման կոչ անելով, որպեսզի այդպիսով վերջ տրվի սեպտեմբերի 27-ից Արցախում կատարվող արյունահեղությանը, մարդկային և մշակութային կոտորածին։
Նամակը, որը հրապարավել է Los Angeles Review of Books-ում, ստորագրել են լեզվաբան, փիլիսոփա, պատմաբան, քարոզչության մասնագետ Նոամ Չոմսկին, հնդիկ գիտնական, գրականության տեսաբան Գայաթրի Չակրավորթի Սպիվակը, գրողներ Թարիք Ալին և Վիգեն Բերբերյանը, հոգեբան, վերլուծաբան Ջուդիթ Հերմանը, փիլիսոփաներ Քորնել Վեսթը և Սեյլա Բենհաբիբը։
Խումբը կոչ է անում պնդել հրադադարի խիստ պահպանման և հայերի փոքրամասնության ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության հարցերում։
Նշվում է, որ այս զանգվածային ոչնչացումը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ծավալապաշտական և բռնակցային տարածքային քաղաքականության մասն է՝ տարածաշրջանում օսմանատիպ ուժը վերականգնելու նպատակով։
Ըստ մտավորականների՝ կոմպրոմիսն ավելի մոտ կլիներ, եթե Ադրբեջանն ունենար ավելի բաց կառավարման համակարգ, քան Թուրքիայինն է, ներքին զսպման և հակակշռող լծակներով։
«Այս պահին մենք հասկանում ենք, որ Թուրքիայի աջակցությամբ Ադրբեջանը մաքրում է պատմականորեն հայկական Արցախն այնտեղ ապրող էթնիկ հայությունից»,- ասվում է նամակում։
Նամակում բարձրաձայնվում է նաև Ադրբեջանի կողմից կռվող սիրիացի վարձկանների, ինչպես նաև առաջնագիծ մղվող՝ Ադրբեջանում ապրող ազգային փոքրամասնությունների մասին։
Ստորագրյալները մատնանշում են, որ Ադրբեջանը թիրախավորում է նաև հնագիտական վայրեր, օրինակ՝ հայկական հնագույն Տիգրանակերտ քաղաքը:

20 Октябрь 2020 - 12:09 AMT
Выдающиеся интеллектуалы и ученые со всего мира написали открытое письмо, в котором призвали к прочному миру и прекращению огня в зоне карабахского конфликта, чтобы положить конец кровопролитию, а также человеческим и культурным потерям, происходящим с 27 сентября в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике).
Письмо, опубликованное на сайте Los Angeles Review of Books, подписали лингвист, философ, историк Ноам Хомский, индийский ученый, философ, теоретик литературы Гаятри Чакраворти Спивак, писатели Тарик Али и Викен Берберян, психиатр, исследователь Джудит Херман, философы Корнел Уэст и Сейла Бенхабиб.
Подписавшие призывают к соблюдению режима прекращения огня и защите армянского населения Карабаха в его усилиях по самоопределению.
«Эти массовые разрушения является частью экспансионистской и жестокой территориальной политики президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, направленной на восстановление той или иной версии Османской власти в регионе. Мы были бы ближе к компромиссу, если бы в Азербайджане была более открытая структура управления, чем в Турции, с внутренней системой сдерживания и противовесов», – говорится в письме.
Отмечается, что Азербайджан при поддержке Турции пытается произвести в Арцахе этническую чистку, избавившись от армян.
В письме также говорится, что Азербайджан с военных действиях задействовал не только наемников и повстанцев из Сирии и Ливии, но и из меньшинства, проживающию в Азербайджане – лезгин, талышев, аварцев, курдов и других.
«Мы призывают эти меньшинства поддерживать, а не противодействовать борьбе армянских меньшинств», – написали ученые и интелектуалы.