Ավստրալական Ռայդի քաղաքային խորհուրդը դատապարտել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Արցախի բնիկ հայ բնակչության դեմ հարձակումները և Ավստրալիային հորդորել է ճանաչել ԱՀ անկախությունը, փոխանցում է տեղի հայ դատի հանձնախումբը։
Ռայդի քաղաքային խորհուրդը նշել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը և բնակչության ինքնորոշումը հակամարտության միակ մշտական լուծումն են։
Քաղաքապետ Ջերոմ Լաքսալի և խորհրդական Սարգիս Յեդելյանի համատեղ ջանքերով ներկայացված միջնորդությունը քննարկվել է հոկտեմբերի 20-ին՝ վերահաստատելով նաև քաղաքի՝ 2018-ին Արցախը ճանաչելու որոշումը։
Քաղաքային խորհուրդը նաև $5000 է նվիրաբերել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով Հայաստանին ու Արցախին հումանիտար օգնություն ցույց տալու համար։
«Մեր Դաշնային Կառավարությունը պետք է միանա Ռայդ քաղաքին՝ դատապարտելով թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան։ Նրանց ու մեդիայի լռությունը խրախուսում է էքսպանսիոնիստ դիկտատորներին՝ ռմբակոծելու էթնիկ հայ բնակչությանը, գլխատելու ռազմագերիներին և ահաբեկչություն տարածելու»,- ասել է քաղաքապետի խորհրդական Յեդելյանը։
Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում Արցախի անկախությունը ճանաչել են նաև ֆրանսիական Լիմոնե, Վիեն, Ալֆորվիլ քաղաքները, իտալական Միլանը։

Городской совет австралийского Райда, провозглашенного городом-побратимом карабахского Степанакерта, единогласно осудил Азербайджан и Турцию за нападения на коренное армянское население Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) и призвал правительство Австралии признать независимость Арцаха. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Австралии.
Предложение, совместно выдвинутое мэром города Джеромом Лаксейлом и советником Саркисом Еделяном на заседании совета, состоявшемся 20 октября, подтвердило признание властями города Райд независимости Республики Арцах в 2018 году.
Город Райд пожертвовал $5000 во Всеармянский фонд «Айастан» для помощи тем, кто в Армении и Арцахе пострадал от агрессии Азербайджана.
«Как город-побратим прекрасного Степанакерта, город Райд осуждает то, что делают Турция и Азербайджан, и просит правительство Австралии поддержать нас в осуждении этих действий», – заявил мэр.
Во время войны, развязанной Азербайджаном, независимость Арцаха признали французские города Лимоне, Вьен, Альфорвиль и итальянский город Милан.