21 Հոկտեմբեր 2020 - 17:13 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում էսկալացիայի թուլացման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի ցանկացած այլ երկիր հեռու մնա հակամարտությունից, չմատակարարվի զենք, չլինի աջակցություն կողմերից որևէ մեկին, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն։
Նա հավելել է, որ ԼՂ հարցում դիվանագիտական լուծումը պետք է ձեռք բերվի:
«Դիվանագիտական բարդ իրավիճակ է: Մեր դիրքորոշումը, ինչպես և յուրաքանչյուր եվրոպական երկրի դիրքորոշում, մնում է այն, որ այս հակամարտության դադարեցման և էսկալացիայի թուլացման համար ցանկացած այլ երկիր պետք է հեռու մնա հակամարտությունից, չմատակարարվի զենք, չլինի աջակցություն որևէ կողմին և որևէ ազդեցություն»,- ասել է նա:
Պոմպեոն նշել է, որ ԼՂ հարցով հոկտեմբերի 23-ին կխոսի Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ՀՀ ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները առանձին հանդիպումներ կունենան ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ։
Հոկտեբերի 21-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ԼՂ-ում այս պահին հարցը դիվանագիտական լուծում չունի, քանի որ Ադրբեջանն ասում է, որ որևէ այլ բանի, բացի Ղարաբաղի կապիտուլացիայից, համաձայն չէ։
Ղարաբաղյան հակամարտության մեջ Թուրքիան անմիջական աջակցություն է ցուցաբերում Ադրբեջանին՝ մատակարարելով զինտեխնիկա ու մարդուժ՝ այդ թվում նաև ահաբեկիչ-վարձկաններ՝ Սիրիայից ու Լիբիայից։

Для снижения эскалации в зоне карабахского конфликта необходимо, чтобы третьи страны держались подальше от конфликта и не «подливали масла в огонь». Об этом заявил госсекретарь США Майк Помпео на брифинге с журналистами.
«Это очень сложная ситуация, как на месте, так и на дипломатическом поле. Наша позиция, как и позиция почти всех европейских государств, по-прежнему заключается в том, что для прекращения этого конфликта, для ослабления эскалации любая другая страна не должна вмешиваться, поставлять оружие, оказывать поддержку», – заявил Помпео.
Только тогда, по его мнению, появится потенциал для достижения дипломатического решения, приемлемого для всех.
Помпео отметил, что обсудит этот вопрос с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана 23 октября.
Ранее стало известно, что главы МИД двух стран 23 октября проведут встречи также с сопредседателями Минской группы ОБСЕ в Вашингтоне.