22 Հոկտեմբեր 2020 - 16:00 AMT
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության դիմաց հայազգի ցուցարարները պահանջում են դադարեցնել զենքի վաճառքն Ադրբեջանին, հայտնել է այդ երկրում ՀՀ դեսպանատան էջը։
«Ցուցարարները պահանջում են Իսրայելից դադարեցնել զենքի վաճառքն Ադրբեջանին, ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը և միջազգային հարթակներում սատարել ճակատագրով իրեն այդքան մոտ ու հազարամյակների բարեկամ հայ ժողովրդին»,- հայտնել են դեսպանատնից։
Ցույցի ժամանակ վաճառվել են նաև պաշտպանիչ դիմակներ՝ Արցախի դրոշներով, գոյացած գումարը փոխանցվելու է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին:
Ավելի վաղ Իսրայելի հայ համայնքը ավտոերթ ու ցույց էր անցկացրել՝ ընդդեմ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի, Իսրայելի կողմից ադրբեջանցիներին զենքի վաճառելու որոշման։
Ավտոերթի ընթացքում նաև բախումներ էին եղել տեղի հայերի ու ադրբեջանցիների միջև․ ադրբեջանցիները հարձակվել էին հայերի մեքենաների վրա, կոտրել ապակիները, վնասել որոշ ցուցարաների։
Ավելի վաղ Ադրբեջանին Իսրայելի կողմից զենքի վաճառքի պատճառով այդ երկրում Հայաստանի դեսպան Արմեն Սմբատյանը հետ էր կանչվել՝ խորհրդակցությունների։

22 Октябрь 2020 - 17:07 AMT
Армянская община в столице Израиля Иерусалиме провела акцию протеста перед зданием МИД с требованием прекращения продажи оружия Азербайджану. Об этом сообщает посольство Армении в Израиле.
Армяне также требовали признания независимости Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) и осуждения агрессии Азербайджана и Турции против Арцаха и Армении.
В руках у протестующих были плакаты с требованиями. На месте продавались защитные маски с флагом Арцаха, выручка от продажи которых будет переведена во Всеармянский фонд «Айастан» для помощи арцахцам.
Ранее в Израиле прошла акция против продажи оружия Азербайджану, включившая в себя автопробег от Хайфы до Иерусалима и митинг у здания Кнессета.
МИД Армении 1 октября заявил об отзыве своего посла из Израиля для консультаций из-за поставок этой страной оружия Азербайджану. Израильское оружие, в том числе запрещенные кассетные боеприпасы, Азербайджан использует против мирного населения Карабаха.