Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար Օլեգ Սիրոմոլոտովը և Մոսկվայում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը՝ քննարկելով իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, ընդգծել են գրոհայիններին ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց անհապաղ դուրս բերելու անհրաժեշտությունը: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Հոկտեմբերի 23-ի հանդիպմանը կողմերը կարծքիներ են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակի շարունակական սրման վերաբերյալ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Ընդգծվել է Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի մի շարք երկրներից ապօրինի զինված կազմավորումների գրոհայիններին տարածաշրջան տեղափոխելու անընդունելիությունը և այնտեղից նրանց անհապաղ դուրս բերելու անհրաժեշտությունը», – ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Замглавы МИД РФ Олег Сыромолотов 23 октября провел встречу с послом Армении в России Варданом Тоганяном, стороны обсудили ситуацию в Нагорном Карабахе и подчеркнули необходимость вывода из зоны конфликта иностранных боевиков. Об этом сообщила пресс-служба МИД РФ.
Отмечается, что стороны провели обмен мнениями в контексте продолжающейся эскалации в зоне нагорно-карабахского конфликта.
«Подчеркнута неприемлемость переброски в регион боевиков незаконных вооруженных формирований из ряда стран Ближнего Востока и Северной Африки и необходимость их незамедлительного вывода оттуда», – говорится в сообщении.