ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում հանդիպել են ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն։ Ըստ ԱԳՆ-ի՝ քննարկման առանցքում եղել է Արցախում ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Ավելի վաղ պետքարտուղարը հանդիպել էր նաև Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովին։
Մնացականյանը Պոմպեոյին տեղեկացրել է Ադրբեջանի բանակի պատերազմական հանցագործությունների մասին, որոնք դրսևորվում են Արցախի խաղաղ բնակչության դիտավորյալ թիրախավորմամբ, քաղաքացիականների և ռազմագերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքով, գլխատումներով և սպանությամբ: Պոմպեոն ամերիկյան կողմի ցավակցությունն է հայտնել զոհերի կապակցությամբ:
Մնացականյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ այս ագրեսիան տեղի է ունենում Թուրքիայի ուղղակի ներգրավմամբ, որն արտահայտվում է անմիջական ռազմատեխնիկական աջակցությամբ՝ վերջինիս կողմից տարածաշրջան զինյալ ահաբեկիչների ներմուծմամբ: Նախարարի խոսքով՝ Ադրբեջանի՝ Թուրքիայի ազդեցության գոտի և միջազգային ահաբեկչության դառնալու որոշումը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային անվտանգության համար:
Ըստ Մնացականյանի՝ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի վերաբերյալ համաձայնությունների խախտումը և Արցախի ժողովրդի դեմ ռազմական գործողությունների շարունակությունը ևս մեկ անգամ ի ցույց են դնում հիմնախնդրի ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի նպատակը:
ԱՄՆ-ն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից մեկն է՝ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ։
Պաշտոնյաները վերահաստատել են ԼՂ գոտում կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացը շարունակելու անհրաժեշտությունը:
Զոհրաբ Մնացականյանն ԱՄՆ է մեկնել հոկտեմբերի 22-ին ռազմակավարական երկխոսության շրջանակում վաղուց պլանավորված աշխատանքային այցով։ Նա հանդիպել է նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Ֆիլիպ Ռիքերի հետ։

23 Октябрь 2020 - 15:46 AMT
23 октября глава МИД Армении Зограб Мнацаканян в Вашингтоне встретился с госсекретарем США Майком Помпео. Об этом сообщила пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян.
На встрече обсуждалось урегулирование карабахского конфликта. Мнацаканян проинформировал госсекретаря США о военных преступлениях, совершенных ВС Азербайджана во время боевых действий – преднамеренных нападениях на мирное население Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), унижающем достоинство обращении с мирными жителями, военнопленными, обезглавливании и убийствах.Помпео выразил соболезнования в связи с жертвами.
Глава МИД РА подчеркнул, что агрессия азербайджанской стороны происходит при непосредственном участии Турции, что выражается в прямой военно-технической поддержке последней с вводом вооруженных террористов в регион. По словам Мнацаканяна, решение Азербайджана стать зоной влияния Турции и международного терроризма представляет собой серьезную угрозу региональной безопасности.
Мнацаканян отметил, что нарушение Азербайджаном соглашения о прекращении огня, продолжение боевых действий против народа Арцаха еще раз демонстрируют стремление Азербайджана решить вопрос военным путем.
Стороны подтвердили необходимость выполнения достигнутых договоренностей о немедленном прекращении огня в зоне нагорно-карабахского конфликта, а также необходимость продолжения мирного процесса в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
До Мнацаканяна Помпео провел встречу с азербайджанским министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым.
Главы МИД двух стран 23 октября в Вашингтоне проведут встречи также с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Ранее Мнацаканян провел встречу с заместителем госсекретаря США по европейским и евразийским делам Филиппом Рикером.