23 Հոկտեմբեր 2020 - 18:40 AMT
Ադրբեջանական զինված ուժերը հոկտեմբերի 23-ի դրությամբ ռազմաճակատում շարունակվել են գործողությունները, օրվա ընթացքում Մարտակերտն ու Բերձորը՝ հարակից բնակավայրերով հրթիռակոծվել են, հայտնել է պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նա նշել է, որ մարտերը հատկապես թեժ են եղել կենտրոնականից հարավ ընկնող շրջանում, գյուղեր ներթափանցած դիվերսիոն խմբերը մեծամասամբ ոչնչացվել են, գրեթե ամբողջովին մաքրվել է Շեխեր բնակավայրը, որոշ տեղերում այդ աշխատանքները շարունակվում են։
«Հարավում ադրբեջանցիները փորձել են գրոհել Որոտանի ուղղությամբ, մի քանի հարձակման փորձ տապալվել է, զգալի կորուստներ կրելով հետ են շպրտվել, որոշ ստորաբաժանումներ կազմալուծվել են՝ կորցնելով զրահատեխնիկան դիմել են փախուստի»,- ասել է Հովհաննիսյանը։
ՊՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ հիմանկանում մարտերն օջախային են, հստակ բնագծեր չկան, կրակը շփման գծում թուլացել է, սակայն առանձին տեղերում կատաղի հարձակման դեպքում կրակի խտությունը մեծանում է։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ հոկտեմբերի 24-ից հայկական կողմը ռազմաճակատի մասին տեղեկություններ կհրապարակի քարտեզով․ ներկայումս եղածներն ամբողջովին չեն ներկայացնում իրավիճակը։

Утром 23 октября азербайджанские вооруженные силы продолжили свои наступательные действия по разным направлениям карабахского фронта. Кроме боевых действий на фронте, в течение дня были обстреляны различные населенные пункты Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), в том числе города Мартакерт и Бердзор с прилегающими населенными пунктами. Об этом заявил официальный представитель Минобороны Армении Арцрун Ованнисян.
Он отметил, что три снаряда упали в районе Бердзора.
«В течение дня особенно горячо проходили работы по нейтрализации азербайджанских банд и диверсионных групп, осуществивших диверсионные действия на юге от центра города Шехер, Дживаник и в прилегающих селах. В этом направлении есть конкретные успехи, в частности, почти полностью очищен населенный пункт Шехер с прилегающими лесами, в некоторых местах, в лесах, прилегающих к некоторым населенным пунктам, еще продолжаются работы по нейтрализации», – отметил Ованнисян.
По его словам, в южном направлении почти весь день подразделения азербайджанских вооруженных сил пытались атаковать в направлении Воротана, несколько попыток нападения провалились, после чего, понеся значительные потери, противник был отброшен назад.
Некоторые подразделения ВС Азербайджана были дезорганизованы, потеряв бронетехнику, обратились в бегство и попытались укрыться в близлежащих ущельях и лесах.