Ամերիկյան Viasat ընկերությունը բացահայտ կաջակցի և կիրականացնի ԱՄՆ կառավարության՝ Թուրքիա տեխնոլոգիաներ արտահանելու մասով յուրաքանչյուր որոշում։ Այս մասին ընկերությունից PanARMENIAN.Net-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են հոկտեմբերի 23-ին:
Նման մեկնաբանություն ընկերությունն արել է այն բանից հետո, երբ բազմաթիվ հայեր ակցիա են իրականացրել գրասենյակի առաջ՝ պահանջելով դադարեցնել ռազմական նշանակության արտադրանքի մատակարարումը Թուրքիային։ Վերջինս այդ տեխնոլոգիաները կիրառում է Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերի մեջ, որոնք կիրառվում են Արցախի հայերի դեմ։
Սան-Դիեգոյի Fox5-ի փոխանցմամբ՝ ընկերության ղեկավար Քեն Փեթերմանը հայտարարել էր, որ դադարեցնում է Թուրքիային նման տեսակի արտադրանքի մատակարարումը։
Բայց PanARMENIAN.Net-ին ընկերությունից հայտնել են, որ արդեն հաղորդակցային արտադրանքը վաճառել են ՆԱՏՕ-ի ադնամ Թուրքիային և ներկայումս Թուրքիային ոչ մի տեսակի արտադրանք չեն մատակարարում։
«Viasat-ը չի աջակցում անմեղ քաղաքացիականների վրա հարձակումներին։ Մենք չենք աջակցում մեր արտադրանքի և ծառայությունների կիրառմանը ցեղասպանական և ահաբեկչական ակտերի իրականացման համար։ Մենք բացահայտ կաջակցենք և կկատարենք Թուրքիա արտահանման մասով ԱՄՆ կառավարության յուրաքանյուր որոշում։ Մենք Թուրքիային՝ որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի, վաճառել ենք կապի արտադրանք։ Ներկայումս ոչ մի արտադրանք Թուրքիային չենք մատակարարում, ինչպես նաև չենք մատուցում որևէ արբանյակային կամ այլ ծառայություն թուրք զինվորականների»,-նշվում է ընկերության նամակում։
«Մենք շարունակում են ուշադիր հետևել իրավիճակին և վճառականորեն հանդես գալ անմեղ մարդկանց մահվան դեմ դիրքերից։ Չնայած կշարունակենք հետևել ԱՄՆ կառավարության և Պետդեպարտամենտի՝ միջազգային վաճառքը և գործակցությունը համակարգող կանոններին, նաև անհապաղ այդ կառույցների հետ լրացուցիչ քայլեր կձեռնարկենք, որպեսզի ապահովենք մատակարարվող արտադրանքի և ծառայությունների կիրառումը՝ սահմանված սկզբունքների և օրենքների խստիվ պահպանմամբ»,- նշել են Viasat-ում։
Ըստ տեղեկությունների՝ ընկերությունն ԱԹՍ-ների համար նախատեսված տուփեր և սաթելիթային կապի բաղադրիչներ է վաճառում Թուրքիային։

Американская коммуникационная компания Viasat открыто поддержит и выполнит любое решение правительства США об экспорте технологий в Турцию, сообщили в компании PanARMENIAN.Net 23 октября.
Комментарии Viasat прозвучали после того, как сотни армян вышли на акцию протеста перед калифорнийской штаб-квартирой компании, предоставляющей высокотехнологичную продукцию военным США, а также их партнерам по коалиции и союзникам по НАТО. Технология, которую Viasat предоставляет Турции, используется в турецких боевых беспилотниках Bayraktar, которые в настоящее время применяются азербайджанскими военными против армян Нагорного Карабаха.
Согласно отчету FOX 5 Сан-Диего, Кен Питерман, президент компании Viasat по отношениям с государственными структурами, заявил: «Viasat прекратил поставки продукции такого рода в Турцию и ее оборонной промышленности».
Однако в заявлении, предоставленном PanARMENIAN.Net, компания заявила, что они уже продали коммуникационные продукты Турции в качестве партнера НАТО, но не поставляют никаких продуктов в Турцию «в настоящее время».
«Viasat не потворствует никаким нападениям на ни в чем не повинных гражданских лиц. Мы не поддерживаем использование наших продуктов или услуг для совершения актов терроризма или геноцида. Мы открыто поддержим и выполним любое решение правительства США об экспорте технологий в Турцию. Мы продавали продукты связи Турции как партнеру НАТО. В настоящее время мы не поставляем никаких продуктов в Турцию, а также не предоставляем никакие спутниковые услуги или какие-либо другие потоковые услуги турецким военным», – говорится в сообщении компании.
«Мы продолжаем пристально следить за ситуацией и решительно выступаем против гибели невинных людей. Хотя мы и дальше будем продолжать соблюдать все правила правительства США и Государственного департамента, регулирующие международные продажи и взаимодействие, мы предпринимаем незамедлительные дополнительные шаги в партнерстве с правительством США и Государственным департаментом США, чтобы обеспечить конечное использование коммуникационных продуктов и услуг, которые мы продаем и лицензируем, в строгом соответствии с установленными принципами и законами».
Азербайджан при поддержке Турции, сирийских и ливийских наемников, переброшенных в зону конфликта Анкарой, утром 27 сентября начал войну против Карабаха (Арцаха). Армянская сторона сообщает о гибели и ранениях как среди гражданского населения, так и среди военнослужащих. В результате обстрелов азербайджанцами городов и сел пострадали также иностранные и местные журналисты.