Հոկտեմբերի 27-ին լրանում է Արցախում թուրք-ադրբեջանական սանձազերծած պատերազմի մեկ ամիսը։ Մեկ ամիս առաջ՝ սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ժամը 07։10-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակվեցին Արցախի վրա՝ թիրախավորելով թե ռազմական օբյեկտներ, թե մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, Շուշին և այլ խաղաղ բնակավայրեր։
Այս պատերազմն առանձնացավ Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին հասցող քաղաքական և ռազմական լիակատար աջակցությամբ։ Ադրբեջանի օգտագործման են տրված թուրքական F-16 կործանիչներ և Bayraktar անօդաչուներ։ Բացի այդ, Անկարայի նախաձեռնությամբ Լեռնային Ղարաբաղի մարտերին մասնակցելու համար Ադրբեջան են տեղափոխվել սիրիացի ահաբեկիչ-զինյալներ, ինչի մասին վկայում են ինչպես նրանց տեսանյութերը, այնպես էլ առանձին երկրների տվյալները, այդ թվում՝ ռուսական հետախուզությունը։
Մեկ ամսում հայկական կողմի հաշվարկներով հակառակորդը կորցրել է ավելի քան 200 ԱԹՍ, մոտ 2 տասնյակ ուղղաթիռ, ավելի քան 20 ինքնաթիռ, 600 զրահատեխնիկա, 6 ՏՕՍ, մոտ 7000 զոհ է տվել։ Ադրբեջանը գաղտնի է պահում իր զոհերի թիվը։ Վերջինիս հաջողվել է նաև որոշ ուղղություններով գրավել Արցախի առանձին հատվածներ։
Հայկական կողմից զոհվել է 974 զինծառայող (այդ թվում՝ կամավոր, պահեստազորային): Այս ընթացքում Ադրբեջանը շարունակաբար թիրախավորել է խաղաղ բնակավայրերը, հումանիտար նշանակության քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, այդ թվում՝ հոսպիտալը, շտապ օգնության մեքենաները, փրկարար ծառայության շենքը։ Ադրբեջանական զինուժի դիտավորյալ թիրախ են դարձել նաև միջազգային լրագրողները։
Ընդհանուր զոհվել է 39 քաղաքացիական անձ, վիրավորվել՝ հարյուրները, այդ թվում՝ երեխաներ։ Փախստական է դարձել մոտ 90,000 արցախցի։
Ադրբեջանը կրկին աչքի է ընկել ոճրագործի ձեռագրով, պարբերաբար համացանցում են հայտնվում ադրբեջանցիների նկարած ռազմական հանձագործություն պատկերող տեսանյութեր, գնդակահարվում են հայ քաղաքացիականներ, նվաստացվում և խոշտանգվում են հայ ռազմագերիներ, պղծվում հայ զինծառայողների դիակներ։
Այս ընթացքում միջազգային հանրությունը կողմերին զսպվածության և բանակցությունների սեղան վերադառնալու բազմաթիվ կոչեր է արել։ Հումանիտար նպատակներով կրակի դադարեցման 3 պայմանավորվածություն Ադրբեջանը ձախողել է՝ փաստացի հրաժարվելով մարտի դաշտում մնացած իր սպանված զինծառայողների մարմիններից և հայկական կողմում հայտնված ողջ զինծառայողներից։

27 Октябрь 2020 - 09:55 AMT
27 октября исполняется месяц с начала крупномасштабных военных действий в зоне карабахского конфликта, инициированных азербайджано-турецкими силами. 27 сентября в 07:10 азербайджанские вооруженные силы атаковали Республику Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику), нанеся удар по военным объектам, столице Степанакерту, городу Шуши и другим мирным населенным пунктам.
С самого начала военных действий в Карабахе Армения заявила, что, в них активное участие принимает Турция. Турецкие истребители F-16 и беспилотники Bayraktar активно используются Азербайджанов в ходе военных действий, а также против мирного населения Арцаха.
Кроме того, Турция перебросила в Азербайджан сирийских и ливийских наемников. Сведения об этом неоднократно появлялись в международной прессе и соцсетях, есть многочисленные свидетельства и видеоматериалы, подтверждающие участие наемников в боях в Карабахе. О сирийских наемиках заявили также президент Франции, МИД РФ, Пентагон и ЕС.
По подсчетам армянской стороны, противник в течение месяца потерял более 220 БПЛА, около 2 десятков вертолетов, более 20 самолетов, 600 единиц бронетехники, 6 ТОС и около 7000 военнослужащих. Азербайджан держит в секрете число своих жертв. Азербайджанским силам также удалось занять определенные участки Арцаха в некоторых направлениях.
С армянской стороны погибли более 1000 военнослужащих, в том числе добровольцы и резервисты.
В течение этого периода Азербайджан постоянно подвергал нападениям мирные населенные пункты, школы и детсады, церковь в Шуши и Дом культуры, гражданскую гуманитарную инфраструктуру, включая больницу, машины скорой помощи и здание службы спасения. Международные журналисты также стали преднамеренной мишенью для азербайджанских вооруженных сил.
В общей сложности 39 армянских мирных жителей погибли и сотни получили ранения, в том числе дети. Около 90 тысяч арцахцев стали беженцами.
Не обошлось и без военных преступлений со стороны Азербайджана. В сети неоднократно появлялись видео, на которых азербайджанцы бьют, издеваются и унижают достоинство попавших к ним в плен армянских военнослужащих. Есть также кадры убийства трех армянских пленных азербайджанскими солдатами и кадры отрезанных голов армянских военнослужащих. Кроме того, при диверсионном вторжении в город Гадрут азербайджанцы жестоко убили в своих домах 4 мирных жителей.
В течение этого периода международное сообщество неоднократно обращалось к сторонам с призывом проявить сдержанность и вернуться за стол переговоров. Азербайджан нарушил три соглашения о прекращении огня в гуманитарных целях, вступивших в силу 10, 18 и 26 октября.