27 Հոկտեմբեր 2020 - 12:18 AMT
Իրանի ԱԳ փոխնախարար, Իրանի նախագահի հատուկ բանագնաց Աբաս Արաքչին կայցելի Մոսկվա, Բաքու, Երևան և Անկարա: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խատիբզադեն։
Հատուկ բանագնացը կլինի նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ սահմանամերձ շրջաններում, գրում է Gazeta.ru-ն։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ սոցցանցերի իրանական տիրույթում տեղեկություններ և տեսանյութեր են տարածվում, ըստ որոնց, հեղինակների պնդմամբ, երևում է՝ իրանա-ադրեբաջանական սահմանին մոտեցվող զինտեխնիկա։
Ադրբեջանի հետ սահմանակից իրանական բնակավայրերում սեպտեմբերի 27-ից Արցախում Բաքվի կողմից սանձազերծված մարտերի ընթացքում պարբերաբար զինամթերք է ընկնում՝ հրթիռներից մինչև անօդաչու թռչող սարքեր։ Արդեն 2 իրանցի է տուժել։
Իրանը տարբեր մակարդակներով զգուշացրել է, որ Թեհրանը կարձագանքի, եթե Լեռնային Ղարաբաղում ծավալված ռազմական գործողությունների արդյունքում Իրանի տարածքում կրկին արկեր ընկնեն։ Ադրբեջանական կողմը մեկ անգամ արդեն ներողություն է խնդրել Արցախում մարտական գործողությունների հեևանքով Իրանի տարածքում ընկած արկերի համար։

27 Октябрь 2020 - 13:04 AMT
Заместитель министра иностранных дел Ирана Аббас Аракчи посетит Ереван, Баку, Москву и Анкару в целях «продвижения иранской инициативы по урегулированию нагорно-карабахского конфликта». Об этом заявил официальный представитель министерства иностранных дел ИРО Саид Хатибзаде.
Он сообщил, что Аракчи отправится в страны региона в качестве специального посланника Исламской Республики Иран, пишет IRNA.
По словам Хатибзаде, Аракчи также планирует посещение приграничных районов Армении и Азербайджана для изучения последних событий.
В ходе военных действий в Карабахе в приграничных селах Ирана неоднократно падали снаряды и БПЛА Азербайджана. Иранская сторона предупреждала, что не потерпит нарушения своих границ.