30 Հոկտեմբեր 2020 - 06:25 AMT
Հոկտեմբերի լույս 30-ի գիշերը մահացել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից գերեվարված 84-ամյա Միշա Մելքումյանը՝ քաղաքացիական անձ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Հաշվի առնելով բոլոր ապացույցներն ու փաստագրումները, թե ինչ անմարդկային վերաբերմունքի են ենթարկում ու ինչ դաժանությամբ են վարվում հայ գերիների հետ Ադրբեջանի զինված ուժերը, ակնհայտ է դառնում հիմնավոր ենթադրությունը, թե ինչից կարող էր մահանալ մեր հայրենակիցը», – նշել է Թաթոյանը՝ ցավակցելով Մելքումյանի բոլոր հարազատներին:
Ադրբեջանի իշխանությունները հոկտեմբերի 29-ին հայտարարել էին, թե հայկական կողմը հրաժարվել է ընդունել քաղաքացիական անձ, 84-ամյա Միշա Մելքումյանին։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի քննության արդյունքներով հաստատվել էր, որ այս պնդումը չի համապատասխանում իրականությանը:
Պարզվել է, որ իրականում բժիշկ մասնագետների եզրակացությամբ՝ Մելքումյանի առկա առողջական վիճակը թույլ չի տվել իրականացել նրա տեղափոխումը։ Այդ մասին տեղյակ են եղել նաև Ադրբեջանի իշխանությունները։ Հայաստանի իրավասու մարմինները ՄԻՊ-ի հարցումներին ի պատասխան ներկայացրել են միանշանակ պատրաստակամություն առ այն, որ Մելքումյանի առողջական վիճակը թույլ տալու առաջին իսկ հնարավորության դեպքում կկազմակերպվի նրա վերադարձը:

30 Октябрь 2020 - 15:55 AMT
В ночь на 30 октября скончался взятый в плен ВС Азербайджана 84-летний Миша Мелкумян – гражданское лицо. Об этом на своей странице в Facebook сообщил омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Принимая во внимание все доказательства и факты бесчеловечного обращения и жестокости по отношению к армянам, захваченным азербайджанскими вооруженными силами, становится ясно, что могло стать причиной гибели нашего соотечественника», – заявил Татоян, принеся соболезнования родственникам погибшего.
Власти Азербайджана 29 октября заявили, что армянская сторона отказалась принять Мелкумяна. Однако, по результатам расследования защитника прав человека Армении было доказано, что это утверждение не соответствует действительности.
Выяснилось, что на самом деле, по заключению врачей, состояние здоровья Мелкумяна не позволило осуществить его транспортировку. Об этом знали власти Азербайджана. В ответ на запросы омбудсмена компетентные органы Армении выразили однозначную готовность к тому, что при первой же возможности, обусловленной улучшением состояния здоровья Мелкумяна, будет организовано его возвращение в Армению.