Ադրբեջանի զինված ուժերը ֆոսֆորային զինամթերքով կրակում է Արցախի անտառների վրա և հրդեհում դրանք։ Համացանցում հրապարակված տեսանյութում երևում են անտառների վրա թափվող զինամթերքից կադրեր։
Թվիթերյան օգտատերեից մեկն արբանյակային լուսանկարներ է հրապարակել, որում երևում է, որ հրդեհներ կան Մատաղիսի շրջանում, Շուշիի և Կարմիր Շուկայի միջակայքում։
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնել էր, որ ուսումնասիրվում է հակառակորդի կողմից ֆոսֆորային արկերի կիրառումը, այդ լուրերը ճշտվում են։
Միջազգայնորեն սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող զինամթերքի կիրառումը արգելված է, երբ դրանք կարող են վնասել քաղաքացիական բնակչությանը, դրանց կիրառությունը տարբեր դեպքերով սահմանափակված է։

30 Октябрь 2020 - 20:13 AMT
Вооруженные силы Азербайджана, возможно, обстреливают леса Карабаха фосфорными боеприпасами чтобы поджечь их.
Речь может идти о зажигательных боеприпасах, снаряженных белым фосфором или зажигательными веществами на основе белого фосфора в смеси с другими веществами.
В сети появились кадры, на которых видно возможное применение данного типа оружия.
Представитель Минобороны Армении Арцрун Ованнисян заявил, что армянская сторона пока изучает информацию о применении противником фосфорных снарядов и средств.
Параллельно, один из пользователей Twitter опубликовал спутниковые фотографии, на которых видны пожары в районе Матагиса и между Шуши и Кармир Шука.
Использование боеприпасов, содержащих белый фосфор, запрещено на международном уровне в случае, если они могут нанести вред гражданскому населению, их использование также ограничено в различных случаях.