ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Միշել Բաչելետն ահազանգել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում և դրա շուրջ անկանոն հարձակումների մասին, որոնք հակասում են միջազգային հումանիտար օրենքին։ Նա զգուշացրել է` դրանք կարող են համարվել ռազմական հանցագործություն:
Պաշտոնյան նշել է, էր պատերազմը սկսելուց ի վեր կողմերին բազմիցս կոչ է արվել ձեռնարկել բոլոր հնարավոր քայլերը` քաղբնակչության շրջանում զոհերից խուսափելու կամ առնվազն դրանք նվազագույնին հասցնելու համար, ինչպես նաև տարբերակել քաղաքացիական ենթակառուցվածքները ոչ ռազմականից, այդ թվում` դպրոցները, հիվանդանոցները։ Հակառակ կոչերի` տներ և փողոցներ են ավերվել, մարդիկ ստիպված են եղել փախչել կամ անվտանգություն փնտրել նկուղներում։
Հանձնակատարի խոսքով` միջազգային մարդասիրական իրավունքն ավելի պարզ չի կարող լինել։ Իսկ տարբերակման կամ համաչափության սկզբունքի խախտմամբ հարձակումները ենթադրում են ռազմական հանցագործություններ։ Ըստ այդմ` հակամարտության կողմերը պարտավոր են շուտափույթ և անհապաղ հետաքննել այդ խախտումները և քրեորեն հետապնդել կասկածյալներին։
«Նման հարձակումները պետք է դադարեցվեն, և պատասխանատվության ենթարկվեն նրանք, ովքեր կատարել կամ պատվիրել են դրանք»,- ասել է նա։
Բաչելետը նաև անդրադարձել է ենթադրաբար ռազմական հանցագործություններ պատկերող ԶԼՄ-ների հետաքննություններին, հրապարակվող լուսանկարներին և տեսանյութերին, նշել, որ դրանց ռազմական հանցագործություն լինելը կարող է սահմանել միայն կոմպետենտ դատարանը։ Նա, մասնավորապես, նկարագրել է ադրբեջանցիների կողմից իրականացված երկու հայ գերու արտադատարանային մահապատժի կադրերը, նշել, որ Ժնևյան կոնվենցիան պաշտպանում է այդ կարգավիճակում հայտնված մարդկանց։

Верховный комиссар ООН по правам человека Мишель Бачелет выразила обеспокоенность в связи с беспорядочными ударами по жилым районам в зоне нагорно-карабахского конфликта и за ее пределами и заявила, что они могут классифицироваться как военные преступления.
Бачелет отметила, что, несмотря на договоренности о прекращении огня в гуманитарных целях, которых стороны достигли 30 октября на встрече в Женеве, после этого вновь поступили сообщения об артиллерийских обстрелах населенных районов.
Бачелет подчеркнула, что беспорядочные обстрелы жилых районов нарушают международное гуманитарное право, а атаки, которые противоречат принципам избирательности и пропорциональности, могут рассматриваться как военные преступления.
«Подобные нападения должны немедленно прекратиться, а те, кто отдавал или выполнял соответствующие приказы, должны быть привлечены к ответственности», – заявила верховный комиссар.
«На фоне сообщений о применении обеими сторонами кассетных боеприпасов, что вызывает у нас серьезную обеспокоенность, я вновь призываю Армению и Азербайджан прекратить их использование и присоединиться к 100 странам, ратифицировавшим Конвенцию по кассетным боеприпасам, полностью запрещающую их применение», – сказала Бачелет.
В результате ударов ВС Азербайджана по мирным населенным пунктам в Карабахе погибли как минимум 45 человек, десятки ранены. Еще 3 человека погибли в Армении. ВС Азербайджана активно используют кассетные боеприпасы турецкого и израильского производства против мирных жителей. Ряд международный правозащитных организаций зафиксировал данный факт.