3 Նոյեմբեր 2020 - 15:57 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վարձկանների թիվն արդեն մոտենում է 2000-ի, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է «Կոմերսանտը»։
«Մենք, իհարկե, մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միջազգայնացման և Մերձավոր Արևելքից գրոհայինների ներգրավմամբ: Բազմիցս կոչ ենք արել արտաքին խաղացողներին օգտագործել իրենց հնարավորությունները՝ կանխելու վարձկանների տեղափոխումը, որոնց թիվը հակամարտության գոտում, ըստ առկա տվյալների, արդեն մոտենում է 2000-ի», – ասել է նա:
Լավրովը հիշեցրել է, որ վարձկանների թեման բարձրացրել է նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հոկտեմբերի 27-ին իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցում:
«Մենք համառորեն շարունակում ենք խթանել մեր դիրքերը տարբեր ուղիներով», – եզրափակել է Լավրովը:
Արցախում պատերազմի հենց սկզբից հայկական կողմը, միջազգային հանրությունն ու առաջատար լրատվամիջոցները հայտարարել են Թուրքիայի կողմից հակամարտության գոտի տեղափոխված վարձկան- ահաբեկիչների մասին։ Հայտնի է, որ նրանք Սիրիայից ու Լիբիայից են բերվել՝ Արցախի դեմ կռվելու։
Հայկական կողմը մեկ անգամ չէ, որ զգուշացրել է՝ ահաբեկիչների ներկայությունը վտանգավոր է ոչ միայն Արցախի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար։

3 Ноябрь 2020 - 16:37 AMT
По данным российской стороны, число наемников с Ближнего Востока в зоне карабахского конфликта приближается к 2000. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает «Коммерсантъ».
«Нас, конечно, беспокоит интернационализация нагорно-карабахского конфликта и привлечение боевиков с Ближнего Востока. Мы неоднократно призывали внешних игроков использовать свои возможности для пресечения переброски наемников, численность которых в зоне конфликта, по имеющимся данным, уже приближается к 2000», – отметил Лавров.
По его словам, данная тема, в частности, затрагивалась президентом РФ Владимиром Путиным в ходе телефонного разговора с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом 27 октября, а также в регулярных контактах с лидерами Армении и Азербайджана премьером Николом Пашиняном и президентом Ильхамом Алиевым.