9 Նոյեմբեր 2020 - 09:01 AMT
Եվրոպական միությունը Հայաստանի կառավարությանը կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքները չեզոքացնելու նպատակով 35.6 միլիոն եվրո դրամաշնորհ է հատկացնում, փոխանցում են ԵՄ-ից։
Դրամաշնորհը համավարակի ազդեցությունը մեղմելու համար ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք 92 մլն եվրո օժանդակության փաթեթի բաղկացուցիչ մասն է։ ԵՄ-ից հայտնել են, որ որոշումն առանձին ոլորտներում բարեփոխումների դրական գնահատանքի արդյունք է:
Համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու նպատակով վերաբաշխվել և համալրվել է նոր ֆոնդերով՝ «մեղմելու համաճարակի՝ հայ ժողովրդի վրա ունեցած հետևանքները»:
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը բարձր է գնահատել տրամադրվող օժանդակությունը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը նշել է, որ կիսում են համավարակի մարտահրավերը և համոզմունք հայտնել, թե միայն միասնաբար կկարողանան հասնել հաջողության։
Հայաստանում նոյեմբերի 9-ի դրությամբ կորոնավիրուսի դեպքերը հասել են 107,466-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 1042-ով: Առողջացածների ընդհանուր թիվը 64,910 է, փաստացի բուժվողներինը՝ 40,569-ը։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 1580 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 407:

9 Ноябрь 2020 - 13:52 AMT
Европейский союз предоставляет Армении грант в размере €35․6 млн в качестве содействия правительству республики в нейтрализации последствий пандемии коронавируса. Об этом сообщают из ЕС.
Содействие является компонентом пакета помощи ЕС Армении в размере 92 млн евро, нацеленным на содействие Армении в борьбе с коронавирусом, который был перераспределен и дополнен новыми фондами для смягчения последствий эпидемии для армянского народа.
Посредством этого прямого финансового вклада в ЕС подчеркивают и поддерживают похвальные усилия правительства Армении, направленные на сохранение рабочих мест, поддержку малого и среднего бизнеса, а также на обеспечение базовых медицинских и социальных услуг тем, кто больше всего пострадал от эпидемии коронавируса. Объявленная помощь является дополнением к другим инструментам содействия, предоставляемым посредством европейских финансовых институтов, для поддержки уязвимых домохозяйств и хозсубъектов.
Число случаев заболевания в Армении достигло 107,466, а число активных кейсов возросло до 40,569. Общее число выздоровевших составляет 64,910. За все время от последствий коронавируса в стране умерли 1580 человек, еще 407 – от других заболеваний.