Միջազգային Crisis Group կազմակերպության Հարավային Կովկասի հարցերով ավագ վերլուծաբան Օլեսյա Վարդանյանը զրուցել է Արցախի 15-ից ավելի խաղաղ բնակչի հետ, որոնք լքել են իրենց տունը՝ փրկվելու համար ադրբեջանա-թուրքական ռազմական ագրեսիայից։
Վարդանյանի խոսքով՝ իրավիճակն առավել տագնապալի է Կարմիր շուկա, Զարդանաշեն և Թաղավանդ բնակավայրերում․ այնտեղ մինչև կատաղի մարտերը մարդիկ նկատել են զինված խմբեր, որոնք սպանել են տեղի բնակիչներին ու այրել տները։
Պատերազմի սկզբից ի վեր Արցախի ու Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանները բազմաթիվ ապացույցներ են ներկայացրել ադրբեջանական կողմի՝ քաղաքացիական բնակչությանը թիրախավորելու, ռազմական հանցագործություններ կատարելու մասին։
70-ամյա Ժորան վերջիններից է եղել, ով լքել է Կարմիր շուկայի իր տունը հրթիռի ընկնելուց մի քանի վայրկյան առաջ։ Նա ու նրա մի քանի հարևաններ ստիպված են եղել թաքնվել մոտակա անտառներում։ Տղամարդը Crisis Group-ի ներկայացուցիչներին պատմել է նաև իր սպանված ծանոթների մասին։
Վարդանյանի խոսքով՝ առնվազն 3 աղբյուրով ստուգված քաղաքացիական զոհերի ցուցակ է կազմել, նրանք 5-ն են, այդ մարդկանց անունները դեռ չկան պաշտոնական ցանկում։
Բոլոր սպանվածները տղամարդիկ են (կանայք ու երեխաները ռազմական գործողությունների սկզբից լքել են բնակավայրերը)։ Ժորայի խոսքով՝ սպանված համագյուղացիների մի մասին հաջողվել է հուղարկավորել, մյուսին՝ ոչ, քանի որ ադրբեջանական ուժերն արդեն ավելացել են գյուղում։
Հետազոտողին պատմել են նաև, որ Թաղավանդ գյուղի 52-ամյա Հովիկը նախ ոտքից է վիրավորվել, ապա կրակել են նրա գլխին, երբ փորձել է անտառ փախչել։ Նրա կինը՝ Էմման, և 3 դուստրն ավելի վաղ են լքել գյուղը՝ խնդրելով Հովիկին գալ իրենց հետ, սակայն տղամարդը որոշել է մնալ՝ տանը հետևելու համար։
Ավելի ուշ Էմման պատմել է, որ ամուսնուն կարողացել են հուղարկավորել։ Նրա եղբայրը մի խումբ մարդկանց հետ հողին է հանձնել Հովիկին, սակայն նրանց ուղղությամբ կրակել են, տղամարդուն հաջողվել է հողին հանձնել միայն գիշերով։
Թաղավանդի երկու բնակիչ էլ պատմել է, որ իրենց տներն այրել են մինչև ռազմական գործողությունների սաստկանալը, նրանք նաև այլ բնակիչների տվյալներ են տվել, որոնց բնակավայրերը ևս այրել են։
Թուրքիայի անմիջական օժանդակությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմում թշնամու թիրախում են նաև քաղաքացիական բնակավայրերն ու խաղաղ բնակիչները։ Ադրբեջանցիները նպատակադրված թիրախավորում են խաղաղ բնակչությանը գերճշգրիտ զինատեսակներից։

Старший аналитик международной организации Crisis Group по Южному Кавказу Олеся Вартанян побоворила с более чем 15 мирными жителями Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), которые покинули свои дома, чтобы спастись от азербайджано-тирецкой военной агрессии. Они рассказали представителю организации о военных преступлениях, совершенных азербайджанцами с начала крупномасштабных военных действий в зоне карабсхкого конфликта.
По словам Вартанян, наиболее тревожная ситуация складывалась в населенных пунктах Кармир Шука, Зарданашен и Тагавард Нагорного Карабаха, где еще до нынешних ожесточенных боев видели группы вооруженных людей, которые, как сообщили карабахцы, убивали местных жителей и сжигали дома.
70-летний Жора одним из последних покинул родное село Кармир Шука. Ракета разрушила вход в его дом в тот момент, когда его машина тронулась с места. В течение нескольких дней ему и некоторым другим мужчинам приходилось прятаться в близлежащих лесах. Жора рассказал представителю Crisis Group о мирных жителях, его знакомых, которых убили.
По словам Вартанян, она составила список, подтвержденный по крайней мере 3 источниками, в котором 5 убитых гражданских лиц. Все убитые – мужчины, их убили из огнестрельного оружия в течение одной недели. Женщины и дети покинули эти деревни за несколько дней до этих событий. При этом, ни одного из имен пока нет в официальных списках жертв гражданского населения или военнослужащих.
По словам Жоры, не всех убитых удалось похоронить. Некоторых жители сел успели похоронить под покровом ночи, но некоторые остались незахороненными, так как в последние дни число вооруженных азербайджанцев в данных селах увеличилось.
В день отъезда Жоры 52-летний житель близлежащего села Тагавард Овик сначала был ранен в ногу, а затем ему выстрелили в голову, когда он пытался найти беженца в лесу недалеко от села Зарданашен. Жена Овика, Эмма, и их три дочери уехали за несколько дней до этого и просили его поехать с ними, однако мужчина решил остаться, чтобы присмотреть за домом.
Эмма рассказала, что Овика в конце концов похоронили. Ее брат собрал группу людей для помощи, но когда тело придавали земле, в них стреляли. Овика также похоронили ночью.
Двое жителей села Тагавард рассказали Вартанян, что их дома были подожжены еще до начала ожесточенных боев. Они дали ей контакты и имена своих соседей, все имущество которых также сожгли.