Շուշի քաղաքն ամբողջությամբ դուրս է հայկական կողմի վերահսկողությունից, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախագահի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը՝ նշելով, որ այս մասին հուսադրող կամ ոգևորող բոլոր տեսակի քարոզչական թեզերը, բացի իրականության զգացողությունը կորցնելուց, մեզ ոչինչ չեն տալիս:
Գրառումից անմիջապես հետո սոցցանցերում քննարկվում էր վարկածը, թե Պողոսյանի էջը կոտրված է։
Պողոսյանը «168 ժամին», «Ազատությանը» և Փաստերի ստուգման հարթակին հաստատել է, որ ֆեյսբուքյան էջում գրառումն ինքն է արել, իր էջը կոտրված չէ։
«Հանրապետության նախագահի այսօր արած գրառումը հանրային շրջանակներում անկումային որոշակի տրամադրություններ է առաջացրել: Դա բնական է, քանի որ պատերազմը ծանր պայքարի գործողություններ են, որտեղ երաշխավորված չէ ո'չ հաջողությունը, ո'չ անհաջողությունը: Գոտիները ևս մեկ անգամ ձգել է պետք, քանի որ թշնամին գտնվում է Ստեփանակերտի մատույցներում, և արդեն մայրաքաղաքի գոյությունն է վտանգված»,-գրել է նա։
Նա նշել է, թե Արցախը պահպանելու համար, պետք է գործադրել բոլոր կարողությունները Ստեփանակերտի ու ռազմաճակատի մյուս ուղղություններում հուսալի պաշտպանություն կազմակերպելու համար:

9 Ноябрь 2020 - 14:00 AMT
Пресс-секретарь президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Ваграм Погосян заявил, что армянская сторона утратила контроль над городом-крепостью Шуши, интенсивные бои на подступах которому длятся уже несколько дней.
«Город Шуши полностью вне нашего контроля», – отметил Погосян.
По его словам, ВС Азербайджана находятся на подступах к столице Степанакерту, и ее «существование уже находится под угрозой».
«Если хотим, чтобы Шуши снова стала нашим, а Арцах был сохранен, сегодня мы должны использовать все свои возможности для организации надежной обороны в Степанакерте и на других направлениях фронта», – добавил Погосян.
Погосян подтвердил истинность своей публикации в разговоре с рядом СМИ. Другие официальные лица пока не комментировали ситуацию.
8 ноября президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил о взятии Шуши, хотя город все еще находился под контролем армянских сил.