24 Փետրվար 2009 - 14:16 AMT
Հնդկաստանի ռեգբիի պատանեկան հավաքականը մեծ մասամբ բաղկացած է հայերից: Այդ մասին ասվում է livemint.com կայքում տեղակայված տեղեկատվության մեջ: Հավաքականի մարզիչ Էյմին Շահյանիի խոսքով, անցյալ տարի, երբ հավաքականը մասնակցում էր Բրունեյի միջազգային հանդիպումներին, թիմի 12 խաղացողները հայեր էին: «Հավաքականի հայազգի անդամները հանդիսանում են Կալկաթայի հայկական քոլեջի եւ մարդասիրական ակադեմիայի ուսանողները»,- ասում է հայկական սպորտային ակումբի ռեգբիի թիմի մարզիչ Դավիդ Պարդին:
Մարդասիրական ակադեմիայի քահանա եւ մենեջեր Օշագան Գուլգուլյանի խոսքով, հայկական քոլեջի ուսանողները հանդես են գալիս նաեւ այլ սպորտաձեւերում, ինչպիսիք են ֆուտբոլը, բասկետբոլը եւ վոլեյբոլը, բայց ռեգբին, այնուամենայնիվ, մնում է քոլեջի ներսում ամենատարածված սպորտաձեւը: «Ես չգիտեմ, թե սա ինչ «համաճարակ» է, բայց այն պահից, ինչ ես այստեղ եմ, այնպիսի տպավորություն ունեմ, կարծես ուսանողները վարակված են ռեգբիի վիրուսով,- ասում է Գուլգուլյանը,- Վարոս Բոյաջյանը դեռեւս 12 տարեկան է, նա մեզ մոտ մի քանի ամիս առաջ է եկել եւ սովորում է առաջին դասարանում, բայց արդեն ապագա աստղի խաղ է ցուցադրում»:
Ռեգբին անբաժան մասն է 188-ամյա հայկական քոլեջի եւ մարդասիրական ակադեմիայի, որը Կալկուտայում Դավիդյանների իգական դպրոցի հետ միասին կրթությամբ եւ օթեւանով է ապահովում 87 հայ տղաների եւ աղջիկների, որոնք ժամանել են արտասահմանից: Նրանք հիմնականում երեխաներ են, որոնք ճակատագրի քմահաճությամբ հայտնվել են առանց օթեւանի եւ ծնողների խնամակալության: Ռազմիկ Սուրենը ապրել է Իրաքում եւ տեսել է, ինչպես իր շատ ընկերներ ռազմական գործողությունների ժամանակ զոհվել են Բաղդադի փողոցներում: Սուրենը եւ նրա հինգ ընկերները, որոնք Իրաիքց դուրս են բերվել Գուլգուլյանի կողմից, ներկայումս ապրում եւ սովորում են Կալկուտայում:
«Մինչ այդ ես երեխաներ եմ բերել նաեւ Իրանից: Մենք այդ տղաներին հարկի կրթություն ենք տալիս, լավ պայմաններ եւ այդ ամենը` առանց մեկ պեննի անգամ նրանցից վերցնելու: Չնայած, որ քոլեջը հայկական է, այն առաջնորդվում է հնդկական դպրոցներին հատուկ կրթական համակարգով, այսինքն` բոլոր առարկներն անցնում են անգլերեն, իսկ դրանց հետ մեկտեղ անցնում են նաեւ հայերեն: Մենք ցանկանում ենք ավելացնել ուսանողների թիվը մինչեւ 300: Ես կարծում եմ, որ ֆոնդերն ու ինֆրակառույցը կկարողանային օգնել մեզ այդ գործում: Քոլեջը ֆինանսական խնդիրներ չունի: Այն օժտված է ամեն ինչով` եւ’ լվացքատնով, եւ’ մեխանիզացված խոհանոցով, ննջարաններով, հիվանդանոցով եւ ներքին լողավազանով: Մենք ծրագրում ենք շուտով կառուցել մի քանի մակարդակներով մարզահամալիր»,- ասում է Գուլգուլյանը:
Շատ վարկածներ կան այն հարցի վերաբերյալ, թե երբ եւ ինչպես են հայերը եկել Հնդկաստան: Բայց ինքնին երկրում ընդունված է հայերի` հնդկական հողին ոտք դնելու առաջին տարեթիվը համարել հայ առեւտրական Թոմաս Կանայի ժամանումը Մալաբարյան ափ 780թ.:
«Հայերն այստեղ եղել են դեռեւս նախքան բրիտանացիների հայտնվելը»,- ասում է հայկական եկեղեցական խորհրդի անդամ Սունիլ Սոբտին:
Կալկուտայում հայերը զբաղվել են բացարձակապես ամեն ինչով` ե’ւ հյուրանոցային բիզնեսով, ե’ւ անշարժ գույքով, ե’ւ առեւտրով: Հայկական քոլեջը հիմնվել է 1821թ. հայ առեւտրական Աստվածատուր Մուրադհանի նախաձեռնությամբ: Այն ժամանակից ի վեր կրթարանը կոչվում է հայ մարդասիրական ակադեմիա: Չորս տարի անց հայ առեւտրական Արաթոն Կալոսի հիմնած մեկ այլ դպրոց ձուլվեց ակադեմիայի հետ: 1850թ. հայ ձեռներեցների շնորհիվ ակադեմիայի ֆոնդը զգալիորեն ավելացավ:
Պատանեկան հավաքականի մարզիչ Պարդիի խոսքով, Կալկաթայում հայերը առաջինն են ներկայացրել ռեգբիի ոչ բրիտանական թիմը 135 տարի առաջ: «Այն օրերին այստեղ ավելի շատ հայեր կար, եւ մենք երկու թիմ ունեինք, բայց 1960թ.-ից մնաց միայն հայկական սպորտային ակումբը, որն ամբողջությամբ բաղկացած է քոլեջի ուսանողներից»,- ասում է Պարդին:
Հայ հարուստ ընտանիքների մեծամասնությունը գաղթել է արեւմուտք, բայց նրանցից շատերը շարունակում են օժանդակել քոլեջին, որը հանդիսանում է հարյուրավոր անօթեւան երեխաների ապաստանը:

Юношеская сборная Индии по регби в большинстве своем состоит из армянских игроков. Об этом говорится в информации, размещенной на сайте livemint.com. По словам тренера сборной Эймина Шахяни, в прошлом году, когда сборная участвовала на международных матчах в Брунее, 12 игроков команды были армянами. «Игроки сборной армянской национальности являются студентами армянского колледжа и филантропической академии Калькутты», – говорит тренер команды регби армянского спортивного клуба Давид Парди.
По словам пастора и менеджера филантропической академии Ошагана Гулгуляна студенты армянского колледжа играют и в другие спортивные игры, такие как футбол, баскетбол и волейбол, но регби все же остается самым популярным видом спорта в стенах колледжа. «Я не знаю что это за лихорадка, но с тех пор как я здесь, у меня складывается ощущение, будто студенты заражены вирусом регби, – говорит Гулгулян, – Варосу Бояджяну только 12 лет, он приехал к нам несколько месяцев назад и учится в первом классе, но уже демонстрирует игру будущей звезды».
Регби неотъемлемая часть 188-летнего армянского колледжа и филантропической академии, который наряду с женской школой Давидианов в Калькутте обеспечивает образованием и жильем 87 армянских мальчиков и девочек, прибывших из-за рубежа. В основном это те дети, которые по воле судьбы оказались без крова и опеки родителей. Размик Сурен жил в Ираке и видел, как многие его друзья погибали на улицах Багдада во время военных действий. Сурен и пятеро его друзей, вывезенных из Ирака Гулгуляном, в данный момент живут и учатся в Калькутте.
«До этого я привозил детей также из Ирана. Мы даем этим мальчикам приличное образование, хорошие условия жизни и все это – не взимая с них ни одного пенни. Несмотря на то, что колледж армянский, он руководствуется системой образования, присущей индийским школам, т.е. все предметы проходят на английском, а наряду с ними проходят также армянский. Мы хотим увеличить число студентов до 300. Я думаю, что фонды и инфраструктура могли бы помочь нам в этом деле. У колледжа финансовых проблем нет. Он снабжен всем: и прачечной, и механизированной кухней, спальнями, больницей и внутренним бассейном. Мы планируем вскоре построить многоуровневый спортивный комплекс», – говорит Гулгулян.
Есть много версий того, как и когда армяне пришли в Индию. Но в самой стране принято первой датой вступления армян на индийскую землю считать прибытие армянского торговца Томаса Кана на Малабарский берег в 780 году.
«Армяне были здесь еще до прибытия британцев», – говорит член армянского церковного совета Сунил Собти.
В Калькутте армяне занимались абсолютно всем – и гостиничным бизнесом и недвижимостью, и торговлей. Армянский колледж был основан в 1821 году по инициативе армянского торговца Аствацатура Мурадхана. С того времени заведение и называется армянской филантропической академией. Четыре года спустя другая школа, основанная армянским торговцем Аратоном Калосом, была слита с академией. К 1850 году благодаря армянским предпринимателям фонд академии значительно увеличился.
Согласно тренеру юношеской сборной Парди, армяне в Калькутте первыми выставили небританскую команду регби 135 лет назад. «В те дни здесь было больше армян и у нас было две команды, но с 1960 года остался только армянский спортивный клуб, которая состоит полностью из студентов колледжа», – говорит Парди.
Большинство богатых армянских семей эмигрировало на запад, но многие из них продолжают поддерживать колледж, который является кровом для сотни бездомных армянских детей.