17 Նոյեմբեր 2020 - 11:00 AMT
ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում զինադադարի գլխավոր արդյունքն այն է , որ «հրանոթները լռել են» և մարդիկ այլևս չեն զոհվում։
«Պետք է դիմել ռազմական փորձագետներին։ Բայց առաջին հերթին պետք է հաշվի առնել այն, որ հրանոթները լռել են։ Սա է գլխավոր արդյունքը։ Մարդիկ չեն զոհվում։ Սա է ամենաարժեքավոր արդյունքը»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Պեսկովը չի մեկնաբանել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարությունը, թե Վաշինգտոնն ու Փարիզը պարզաբանումներ են ակնկալում Թուրքիայի դերակատարման մասին։
«Մենք չէինք ցանկանա մեկնաբանել մեր երկկողմ հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։ Ունենք երկկողմ հարաբերություններ Թուրքիայի հետ, որոնք գնահատում ենք»,- ասել է Պեսկովը։
«Եթե Մինսկի խմբում մեր համանախագահները պարզաբանումների կարիք ունեն, անկասկած, դրանք կներկայացվեն։ Առավել ևս, որ հիմա ԼՂ գծով կանոնավոր շփումներ են իրականացվում»,- ասել է նա։
Պեսկովը շեշտել է, որ ՌԴ համար գլխավորը հետաքրքրվելն է, թե ինչպես պահպանել Լեռնային Ղարաբաղում վերջերս հաստատված խաղաղությունը, ապահովել բոլոր տեղահանվածների և փախստականների վերադարձը, ինչպես նաև հետևել խաղաղության պահպանմանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան առավել մեծ պարզություն են ակնկալում Ռուսաստանից Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի հաստատման պայմանների, ինչպես նաև Թուրքիայի դերակատարման մասին այդ պայմանավորվածություններում։ Այդ մասին հայտարարվել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի բարձաստիճան ներկայացուցչի ճեպազրույցում։

Главным итогом перемирия в Нагорном Карабахе, по оценке пресс-секретаря президента РФ Дмитрия Пескова, является то, что «пушки молчат» и не гибнут люди.
«Нужно обращаться к военным экспертам. Но прежде всего нужно ориентироваться на то, что пушки молчат. Это главный итог. Люди не гибнут. Это самое ценное, что может быть», – сказал он, отвечая на вопрос о том, как в Кремле оценивают итоги первой недели мира в Нагорном Карабахе, пишет ТАСС.
При этом Песков не стал комментировать заявление Госдепа США о том, что Вашингтон и Париж ждут подробностей о роли Турции вокруг карабахского конфликта.
16 ноября представители Госдепартамента высокого ранга заявили, что Соединенные Штаты и Франция хотят от России большей ясности по условиям полного прекращения военных действий в Нагорном Карабахе, а также о роли Турции в договоренностях.
«Мы, безусловно, не хотели бы никак комментировать двусторонние отношения сопредседателей с Турецкой Республикой. У нас есть свои двусторонние отношения, коими мы дорожим», – сказал Песков.
«Если наши партнеры по сопредседательству в Минской группе нуждаются в разъяснениях, нет сомнения, что эти разъяснения будут представлены. Тем более, что по линии наших дипломатических ведомств сейчас по карабахским делам осуществляются регулярные контакты», – добавил он.
Представитель Кремля отметил, что главное для России – интересоваться тем, как сохранить недавно установленный мир в Нагорном Карабахе, как обеспечить возвращение всех перемещенных лиц, беженцев и как мониторить сохранение этого мира.