18 Նոյեմբեր 2020 - 15:39 AMT
Արևմուտքը փորձում է հայ և ադրբեջանցի ազգայնականներին սադրել Ղարաբաղի զինադադարի տապալման համար։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը։
Նրա խոսքով՝ հայերին փորձում են համոզել, որ Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղությունը Երևանի պարտությունն է, անհրաժեշտ էր կռվել մինչև հաղթական ավարտ, իսկ ադրբեջանցիներին՝ ընդհակառակը, ասում են, որ Կրեմլը նրանցից գողացել է հաղթանակը, երբ մեկ քայլ էր մնում Ստեփանակերտը վերցնելուն։
Նարիշկինն ասել է, որ Արևմուտքի գործողությունները վկայում են, որ «ԱՄՆ-ն և նրա եվրոպական ընկերները հայերի և ադրբեջանցիների շահերի հաշվին» իրենց հարցերն են լուծում։
Արցախում սեպտեմբերի 17-ից սկսած մարտական գործողությունները դադարեցվել են նոյեմբերի 10-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների ստորագրած հայտարարությամբ։ Դրանով հակամարտության կողմերը կանգնում են իրենց զբաղեցրած սահմաններին, բացի այդ, Ադրբեջանին է անցնում Բերձորը, Քարվաճառը և Շուշին։ Իսկ Ռուսաստանը խաղաղապահական զորք է տեղակայում Լաչինի միջանցքում և շփման գծի երկայնքով։
Հայկական կողմը որոշումը բացատրել էր նրանով, որ Շուշիի գրավումից հետո վտանգվել էր մայրաքաղաք Ստեփանակերտը։

Запад пытается спровоцировать армянских и азербайджанских националистов на срыв перемирия в Карабахе. Об этом заявил директор Службы внешней разведки России Сергей Нарышкин.
«Армян пытаются убедить в том, что мир в Нагорном Карабахе – это поражение Еревана. Вбрасывается идея о необходимости «войны до победного конца». Азербайджанцам, напротив, говорят, что Кремль «украл у них победу», когда азербайджанская армия была в шаге от взятия Степанакерта», – заявил Нарышкин, пишет РИА Новости.
По словам Нарышкина, действия Запада свидетельствуют о том, что «США и их европейские друзья, как всегда, решают свои задачи за счет интересов простых людей, в этот раз – азербайджанцев и армян».
«Американцев и европейцев не тревожит, что их провокации могут привести к новому кровопролитию и ввергнуть регион в тяжелый военный конфликт», – считает он.