19 Նոյեմբեր 2020 - 06:57 AMT
Ֆրանսիայի սենատը նոյեմբերի 25-ին կքննարկի «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին» բանաձևի նախագիծը։
Այս մասին թվիթերյան իր միկրոբլոգում հայտնել է սենատոր, նախագծի համահեղինակ Բրունո Ռետայոն:
«Միայն Արցախի Հանրապետության անկախությունը կարող է հուսալիորեն երաշխավորել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքներն ու ազատությունները և պաշտպանել թուրքական իսլամիստական էքսպանսիայից», – գրել է Ռետայոն:
Ֆրանսիայի խորհրդարանի վերին պալատի՝ Սենատի ընդունած բանաձևերը խորհրդատվական բնույթ ունեն, գործադիրը դրանք ընդունում է ի գիտություն և պարտավոր չէ կատարել:
Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը ևս անդրադարձել է Սենատի նախաձեռնությանը։
«Նախագիծը ստորագրել են Սենատի առաջին ամենախոշոր՝ 5 քաղաքական խմբակցության նախագահները, ինչը խորհրդանշում է Ֆրանսիայի Սենատում Արցախի անկախության մասին համընդհանուր միաձայնությունը»,- նշել է Մայիլյանը:

19 Ноябрь 2020 - 07:28 AMT
Сенат (верхняя палата парламента) Франции рассмотрит резолюцию, в которой парламентарии призывают власти страны признать независимость Нагорного Карабаха. Об этом написал в своем микроблоге в Twitter председатель группы от партии «Республиканцы» в Сенате Брюно Ретайо.
«25 ноября Сенат рассмотрит резолюцию о признании Францией Республики Арцах. Только ее независимость может надежно гарантировать права и свободы населения Нагорного Карабаха перед лицом турецкого исламистского экспансионизма», – заявил сенатор.
Министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян отметил, что проект резолюции подписали главы 5 крупнейших политических фракций Сената.