20 Նոյեմբեր 2020 - 14:27 AMT
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեն կազմակերպությունում ՀՀ և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն առաջարկել էփորձագիտական առաքելություն գործուղել Արցախ մշակութային ժառանգության պահպանության համար, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հանդիպման ժամանակ գլխավոր տնօրենը պաշտոնապես առաջարկել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի տեխնիկական ծառայությունների օգնությունը, որոնք մինչ այս չէին կարող այցելել այդ տարածք։ Նրանք կարող են տեղում կատարել իրենց առաքելությունը բոլոր շահագրգիռ կողմերի համաձայնությամբ՝ կազմելու առավել նշանակալի մշակութային արժեքների նախնական հաշվառում տարածաշրջանի ժառանգության պաշտպանության նպատակով»,- ասվում է կազմակերպության մամուլի ծառայության տարածած կոմյունիկեում։
Ռուսաստաի հայտնի մշակութային գործիչները, այդ թվում` դիրիժոր Վլադիմիր Սպիվակովը, գրող Զախար Պրիլեպինը, ռեժիսոր Ալեքսանդր Սոկուրովը և այլոք բաց նամակ են հղել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ին՝ կոչ անելով նպաստել Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանմանը։
Ֆրանսիական Le Figaro Magazine հանդեսում հրապարակվել է ֆրանսիացի 120 նշանավոր մշակութային գործչի և մտավորականի կոչը՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի և Արցախի: Կոչին միացածների թվում են աշխարհահռչակ դերասաններ Ալեն Դելոնը, Կլաուդիա Կարդինալեն, Ժան Ռենոն, Ֆանի Արդանը, Դանի Բունը, Ժուլիետ Բինոշը, Պիեռ Ռիշարը, օսկարակիր դերասան Ժան Դյուժարդենը, ճանաչված մտավորականներ Ժակ Աթալին, Բեռնար-Անրի Լևին, համաշխարհային ճանաչում ունեցող ռեժիսորներ Կոստա-Գավրասը, Կլոդ Լըլուշը, Միշել Հազանավիչուսը, նշանավոր հեռուստատեսային գործիչ Ստեֆան Բեռնը և աշխարհառչակ խոհարար Ալեն Դյուկասը։

Генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле в ходе встреч с представителями Армении и Азербайджана в организации предложила направить экспертную миссию в Нагорный Карабах для защиты объектов культурного наследия.
«Во время этих встреч гендиректор официально предложила техническую помощь со стороны служб ЮНЕСКО, которые до сих пор не могли посетить эти территории, несмотря на попытки в прошлом. Они могли бы выполнить миссию на местности с согласия всех заинтересованных сторон, чтобы составить предварительный учет наиболее значимых культурных ценностей для эффективной защиты наследия региона», – говорится в сообщении организации, пишет РИА Новости.
«С этой точки зрения ЮНЕСКО будет работать со всеми заинтересованными сторонами, чтобы создать условия для такой миссии. Инициированы консультации на высоком уровне с государствами-сопредседателями Минской группы (ОБСЕ по урегулированию в Карабахе – ред.)», – отмечается в сообщении.
Азуле вновь подтвердила свой призыв от 9 октября о защите наследия в Нагорном Карабахе и необходимости предотвратить нанесение ущерба.
В районах, которые должны перейти под контроль Азербайджана, много древних армянских памятников истории и культуры, в том числе древний монастырь Дадиванк и собор Святого Всеспасителя Казанчецоц. Последний уже подвергся вандализму: на стенах появились надписи краской на азербайджанском. ВС Азербайджана уничтожили также купола собора Канач Жам в Шуши. А у Дадиванка будет размещен пост миротворцев, чтобы спасти монастырь от нападений.