23 Նոյեմբեր 2020 - 09:07 AMT
Նորվեգացի դիվանագետը բռնել է հայկական եկեղեցին «աղվանական» ներկայացնող Ադրբեջանի մշակույթի փոխնախարարի սուտը
Բաքվում 2002-2006 թվականներին Նորվեգիայի դեսպան Սթեյնար Գիլն արձագանքել է Ադրբեջանի մշակույթի փոխնախարար Անար Կարիմովի գրառմանը, որում նա ադրբեջանցիների կողմից «վերականգնված» հայկական եկեղեցին ներկայացրել է որպես «աղվանական»։
Նորվեգացի դիվանագետը գրել է, որ եկեղեցին կառուցվել է 1823 թվականին և պատկանել է Հայ առաքելական եկեղեցուն։ Նախկին դեսպանի խոսքով՝ այն վերականգնվել է 21-րդ դարի սկզբին նորվեգական հումանիտար կազմակերպության ֆինանսական աջակցությամբ։
Ըստ Գիլի՝ 2004 թվականի դեկտեմբերին՝ մինչև ռեստավրացիայի ավարտը, մաքրվել են եկեղեցու պատերի հայերեն արձանագրությունները։ Նա կցել է եկեղեցու ջնջված հայերեն գրությունների նկարն ու գրել, որ վանդալիզմի մասին Բաքվի իշխանությունները տեղյակ են պահվել, սակայն որևէ մեկն այդպես էլ պատասխանատվության չի ենթարկվել։
Գիլը նախկինում նույնպես խիստ քննադատության է ենթարկել Ադրբեջանի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությանը, որը զբաղվում է հայկական ճարտարապետության աղվանացմամբ:
Ադրբեջանի պաշտոնական տարածքում գտնվող հայկական ժառանգությունը որպես աղվանական ներկայացնելու հեղինակներից մեկը «պատմաբան» Ֆարիդա Մամեդովան է։
Ըստ Լեռնային Ղարաբաղի մասին «Սև այգի» աշխատության հեղինակ, Քարնեգի հիմնադրամի Կովկասի անվտանգության հարցերով առաջատար փորձագետ Թոմաս դը Վաալի` Մամեդովան Աղվանքի պատմությունն ուսումնասիրելուց հետո վերցրել է աղվանական տեսությունը և դա օգտագործելով` փորձում է հանել հայերին Կովկասի պատմությունից։ Նա տեղադրել է Աղվանքը այժմյան Հայաստանի տարածքում. ՀH ամբողջ տարածքը՝ բոլոր եկեղեցիները և վանքերը կոչելով «աղվանական»։ 1975 թվականին Մամեդովան Գանձասարի վանք է այցելել և կարդացել տաճարի ճակատին գրած փորագրությունը «Ես Հասան Ջալալն եմ, կառուցել եմ այս եկեղեցին Աղվանքի իմ ժողովրդի համար…», ինչից հետո նա վերագրել է այդ գրությունն անտիկ Աղվանքի բնակչությանը։

24 Ноябрь 2020 - 08:27 AMT
Бывший посол Норвегии в Азербайджане Стейнар Гил, занимавший этот пост в 2002-2006гг, разоблачил ложь первого заместителя министра культуры Азербайджана Анара Каримова, ответив на его заявление «о реставрации албанской церкви» в стране. Албанскими в Азербайджане называют армянские церкви.
Азербайджан, в частности, «отреставрировал» церковь в поселке Нидж, прикрыв армянскую надпись на ней расписным стеклом.
По словам Гила, церковь была построена в 1823 году и принадлежала Армянской апостольской церкви. Она был восстановлена в начале 21 века при финансовой поддержке Норвежской гуманитарной организации.
«В декабре 2004 года, до завершения реставрации, армянские надписи на стенах и на надгробных плитах за пределами церкви были стерты. Позднее на стенах был установлен крест. Об удалении надписей были проинформированы власти, но никто не был привлечен к ответственности за этот вандализм», – добавил Гил.
Йон Рамберг, который был преемником Гила на посту посла Норвегии в Азербайджане, в комментарии к посту Гила отметил, что он также несколько раз посетил Удинскую общину и церковь в Нидже.
«Их представители с готовностью признались в вандализме, и, по крайней мере, некоторые пожалели об этом», – отметил Рамберг.
По его словам, он и Стейнар хотят установить истину в этих вопросах и разделяют надежду, что «наступит время, когда народы Южного Кавказа смогут рассматривать свою общую историю такой, какая она есть».
У азербайджанцев есть опыт уничтожения и вандализма в отношении армянского наследия, и если попавшая под азербайджанский контроль армянская церковь сохраняется, то обычно потому, что эта страна представляют их как «христианскую албанскую церковь», как в случае с этой конкретной церковью в Нидже.