Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշել է հրատապ միջոց կիրառել Ադրբեջանում գերության մեջ հայտնված 17 զինծառայողի գործով՝ բավարարելով հայ իրավապաշտպանների դիմումները։
Այս մասին հայտնում է իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը՝ նշելով, որ նրանք գերեվարվել են սեպտեմբերի 27-ից սկսած լայնածավալ պատերազմի ընթացքում։
Գերության մեջ հայտնված անձինք են Սամվել Ասատրյանը, Արսեն Կարապետյանը, Նորիկ Արաքելյանը, Գեղամ Էլիբեկյանը, Վահե Աբրահամյանը, Հովսեփ Սահակյանը, Սամվել Քաստակցյանը, Սամվել Կնազյանը, Էդիկ Տոնոյանը, Վալերի Հայրապետյանը, Հարություն Գևորգյանը, Արման Հարությունյանը, Միքայել Մարտիրոսյանը, Լյուդվիգ Մկրտչյանը, Պետրոս Ղազարյանը, Սարգիս Սողոմոնյանը և Խաչիկ Հակոբյանը:
Զեյնալյանի խոսքով՝ հայ գերիների ընտանիքի անդամների անունից դիմումներ են ներկայացվել Եվրոպական դատարան՝ կյանքի և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ լինելու իրավունքները պաշտպանելու մասին հրատապ միջոց կիրառելու պահանջով:
Եվրոպական դատարանն Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գերեվարման փաստի, գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ: Դատարանը պահանջվող տեղեկությունը տրամադրելու համար ժամկետ է սահմանել մինչև նոյեմբերի 27-ը։
Դատարանը որոշումները կայացրել է՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը սահմանած ժամկետում չի ներկայացրել հիմնավոր և արժանահավատ տեղեկություններ։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է տեղեկություն տրամադրել նոյեմբերի 11-ին առևանգվածների մասին։
Նոյեմբերի 10-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՌԴ և Ադրբեջանի նախագահների հետ ստորագրել է պատերազմը դադարեցնելու մասին հայտարարություն, որի կետերից մեկով նախատեսված է զոհվածների մարմինների և գերիների փոխանակում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ գերիների փոխանակման գործընթացը կսկսի մարմինների փոխանակումից հետո։

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) удовлетворил обращения армянской стороны по делу о защите прав военнослужащих, взятых в плен во время широкомасштабной войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) 27 сентября, и решил применить срочные меры. Об этом сообщил экс-министр юстиции РА, адвокат Артак Зейналян на своей странице в Facebook.
Речь идет о 17 военнопленных: Самвел Асатрян, Арсен Карапетян, Норик Аракелян, Гегам Элибекян, Ваге Абрамян, Овсеп Саакян, Самвел Кастакцян, Самвел Кназян, Эдик Тоноян, Валерий Айрапетян, Арутюн Геворгян, Арман Арутюнян, Микаел Мартиросян, Людвиг Мкртчян, Петрос Казарян, Саркис Согомонян и Хачик Акопян.
По словам Зейналяна, от имени членов семей армянских пленных были поданы заявления в ЕСПЧ с требованием применить срочную меру для защиты права на жизнь и на свободу от бесчеловечного обращения.
ЕСПЧ потребовал у правительства Азербайджана задокументированную информацию о факте их пленения, местонахождения, условий содержания и медицинского обслуживания. Для предоставления необходимой информации суд установил крайний срок до 27 ноября.
Суд постановил, запротоколировав, что в установленный судом срок правительство Азербайджана не предоставило обоснованную и достоверную информацию.