24 Նոյեմբեր 2020 - 07:25 AMT
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն 4 անգամ կմեծացնի իր առաքելության ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շրջանում։ Այս մասին, ՌԲԿ-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է կառույցի նախագահ Պետեր Մաուրերը։
Նրա խոսքով՝ կառույցը վերջին 6 շաբաթում կտրուկ փոխել է ԼՂ հակամարտության շրջանում իր առաքելության բնույթը։
«Եթե մինչև պատերազմը շրջանում մեր առաքելության բյուջեն կազմում էր 10 մլն շվեցարական ֆրանկ (մոտ $11 մլն) , ապա մյուս տարի այն կկազմի 45 մլն (մոտ $49.4 մլն)։ Այսինքն՝ մենք 4 անգամ կմեծացնենք մեր ներկայությունը։ Մենք բավականին քիչ մարդ ունեինք, հիմա նախատեսում ենք լրացուցիչ 400-500 մարդ ուղարկել այդ շրջան։ Վերջին օրերին արդեն մեծացրել ենք մեր ներկայությունը»,- ասել է Մաուրերը։
Ըստ ԿԽՄԿ ղեկավարի՝ ներկայումս իրենց աշխատակիցներին Ստեփանակերտ են վերադարձնում և բացում ևս 2-3 գրասենյակ, որպեսզի ավելի մոտ լինեն իրենց տունը լքող մարդկանց և նրանց կարիքներին։

Международный комитет Красного Креста (МККК) увеличит в четыре раза финансирование миссии в Нагорном Карабахе и ее состав. Об этом сообщил президент организации Петер Маурер, пишет РБК.
«Если до войны бюджет нашей миссии в регионе составлял 10 млн швейцарских франков (почти $11 млн), то на следующий год он составит 45 млн швейцарских франков ($49.4 млн). То есть мы в четыре раза увеличим свое присутствие. У нас было довольно мало людей там. Сейчас мы планируем направить дополнительно 400–500 человек в регион», – сказал Маурер.
Президент МККК отметил, что поиск и идентификация тел погибших является одной из срочных задач. Сейчас стороны конфликта находят тела, которые находятся на подконтрольных им территориях и которые легко найти. Самое сложное, по мнению Маурера – это поиск тел на линии соприкосновения, потому что там могут быть мины. Затягивание работы по поиску тел погибших может привести к заражению почвы, убежден он. Также могут быть сложности с опознанием тел, потому что за зиму тела могут начать разлагаться.