25 Փետրվար 2009 - 13:33 AMT
Ավարտվել է փետրվարի 16-27 Մոսկվայում անցկացվող «Aeroflot open 2009» շախմատի միջազգային բաց փառատոնի նախավերջին` 8-րդ փուլը: Հայաստանի գործող չեմպիոն, գրոսմայստեր Արման Փաշիկյանը ռուս գրոսմայստեր Իգոր Կուրնոսովի հանդեպ տարած հաղթանակից հետո 8-րդ փուլում 6 միավորով դարձել է A1 առաջնության միանձնյա առաջատարը: Օլիմպիական չեմպիոն Գաբրիել Սարգսյանը 8 փուլերում հավաքել է 5 միավոր եւ կիսում է 10-16 տեղերը A1 առաջնության մյուս մասնակիցների հետ:
A2 առաջնությունում 6,5 միավորով սանդղակը գլխավորում է ԱՄՆ-ից գրոսմայստեր Մելիքսեթ Խաչիյանը: Նրան հաջորդում է հայ շախմատիստ Դավիդ Պետրոսյանը, որը 6 միավոր ունի իր հաշվում:
Իսկ C առաջնությունում ավարտվել են բոլոր 9 փուլերը, որի արդյունքում որոշվել են միանգամից 4 հաղթողները, որոնց թվում` երկու հաս ներկայացուցիչ` Աղասի Ինանցն ու Արնոլդ Մինասյանը: Նրանք 7 միավոր էին հավաքել:
Այսօր վերջին` 9-րդ փուլում A առաջնության միանձնյա առաջատար Արման Փաշիկյանն իր ուժերը կչափի սանդղակում իրեն նախորդող ֆրանսիացի գրոսմայստեր Էտյեն Բակրոտի հետ եւ հաղթանակի դեպքում կդառնա A առաջնության միանձնյա հաղթողը:
Նշենք, որ A1 առաջնությունում առաջին տեղը նվաճողը կստանա 21 000 եվրո, A2 առաջնության հաղթողը` 9 000 եվրո, B առաջնությունում` 3 500 եվրո եւ C առաջնությունում` 2 000 եվրո: Մրցաշարի ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը կազմում է 180 000 եվրո:
Փետրվարի 26-ին կկայանա աշխարհի բլիցի առաջնության նախընտրական մրցաշարը, որի 6 հաղթողները իրավունք կստանան մասնակցելու աշխարհի առաջնության եզրափակչում, որը կկայանա նոյեմբերին Մեմորիալ Տալի ժամանակ: A1 եւ A2 առաջնությունների մասնակիցներ, ինչպես նաեւ B եւ C առաջնությունների երեք հաղթողները կկարողանան անվչար մասնակցել նախընտրական փուլում:

Завершился предпоследний 8 тур восьмого международного открытого шахматного фестиваля “Aeroflot Open 2009”, который проходит в Москве с 16 по 27 февраля. Действующий чемпион Армении гроссмейстер Арман Пашикян после победы над российским гроссмейстером Игорем Курносовым в 8 туре с 6 очками вышел в единоличные лидеры турнира А1. Олимпийский чемпион Габриель Саркисян в 8 турах набрал 5 очков и делит с 10 по 16 места с другими участниками турнира А1. В турнире А2 с 6,5 очками возглавляет таблицу гроссмейстер из США Меликсет Хачиян. Его преследует армянский шахматист Давид Петросян, у которого в активе 6 очков.
А вот в турнире С завершились все 9 туров, в результате чего определились сразу 4 победителя, в числе которых два представителя Армении: Агаси Инанц и Арнольд Минасян. У них в активе по 7 очков.
Сегодня в последнем, 9 туре единоличный лидер турнира А Арман Пашикян померится силами с преследующим его французским гроссмейстером Этьеном Бакротом и, в случае победы, станет единоличным победителем турнира А.
Отметим, что первое место в турнире А1 получит 21000 евро, в турнире А2 – 9000 евро, в турнире В – 3500 евро и в турнире С – 2000 евро. Общий призовой фонд турнира составляет 180000 евро.
26 февраля состоится отборочный турнир чемпионата мира по блицу, 6 победителей которого будут допущены к финалу чемпионата мира, который состоится в ноябре во время Мемориала Таля. Участники турниров А1 и А2, а также трое победителей турниров В и С могут сыграть в отборе бесплатно.