24 Նոյեմբեր 2020 - 08:39 AMT
Իսպանիայի Կոնգրեսն ընդունել է պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով հերթական հայամետ առաջարկ-միջնորդությունը։
Դրանով Կոնգրեսն իր ցավակցություններ է հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքացիական և զինվորական զոհերի ընտանիքներին և վերահաստատում հայ ժողովրդի հետ խորը բարեկամական կապերը, կարևորում է հայկական մշակութային և կրոնական կենտրոնների պաշտպանությունը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող կամ նրանց վերահսկողության տակ անցնող տարածքներում, ԵՄ-ի կողմից անհրաժեշտության դեպքում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը մարդասիրական օգնության ծավալների ավելացումը, ինչպես նաև ներքին տեղահանվածների և փախստականների վերադարձն իրենց բնակավայրեր։
Հայաստանում Իսպանիայի դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ Կոնգրեսում ներկայացված քաղաքական ուժերից որևէ մեկն առաջարկ-միջնորդությանը դեմ չի քվեարկել։
Նոյեմբերի կեսին Իսպանիայի կոնգրեսն ընդունել էր Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար օգնություն ուղարկելու և Ադրբեջանին զենքի վաճառքը դադարեցնելու Ինյարիտուի մեկ այլ առաջարկ-միջնորդություն։
Ինյարիտուն նոյեմբերին այցելել էր Արցախ և իր աչքերով տեսել այնտեղ տիրող վիճակը։ Նա Բասկերի երկրից ընտրված պատգամավոր է։ Այցի ժամանակ Ինյարիտուն նշել էր, որ Արցախ ժամանելու նպատակն է ևս մեկ անգամ իր աջակցությունն ու համերաշխությունը հայտնել ԱՀ-ին ու նրա ժողովրդին, և անձամբ ծանոթանալու ներկայումս հանրապետությունում տիրող իրավիճակին ու դրա դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքներին։

24 Ноябрь 2020 - 09:31 AMT
Конгресс Испании принял еще одно проармянское предложение-ходатайство депутата Джона Иньярриту по вопросу Нагорно-Карабахской Республики. Об этом сообщает посольство Армении в Испании.
Этим предложением Конгресс выражает свои соболезнования семьям гражданских и военных жертв карабахского конфликта, подтверждает глубокие дружеские связи с армянским народом, отмечает важность защиты армянских культурных и религиозных центров на территориях, находящихся под контролем Азербайджана или переходящих под его контроль, а также подчеркивает важность увеличения гуманитарной помощи населению Нагорного Карабаха со стороны Евросоюза и возвращения перемещенных лиц и беженцев в места их проживания.
Отмечается, что ни одна из представленных в Конгрессе политических сил не проголосовала против данного предложения-ходатайства.
В середине ноября Конгресс принял другое предложение Иньярриту об отправке гуманитарной помощи Карабаху и прекращении продажи оружия Азербайджану.