Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հայտնում է, որ, հիմնվելով իրենց հավաստի տվյալների և վերլուծության վրա, Ադրբեջանը բազմաթիվ հայ ռազմագերիների է թաքցնում Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեից և հարազատներից։
Նա թվիթերյան իր էջում նշել է, որ գոյություն ունեն նրանց նկատմամբ ազգային պատկանելիության հիմքերով անմարդկային վերաբերմունքի բազմաթիվ վիդեո ապացույցներ:
«Միջազգային դիտորդական բոլոր մարմինները պետք է կանխեն այնտեղի խոշտանգումները և պատերազմական հանցագործությունները»,- գրել է նա՝ դիմելով ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդին և Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեին։
Ավելի վաղ Արցախի ՄԻՊ-ը հայտնել էր, որ 50-60 հայ ռազմագերի կա, սակայն հայտնի է նրանցից մոտ 30-ի ինքնությունը, բացի այդ, սպանվել է գերության մեջ գտնվող 11 քաղաքացիական։ Բեգլարյանի խոսքով՝ Ադրբեջանն ակնհայտ ժամանակ է ձգում՝ մարմինների և գերիների փոխանակման առնչությամբ՝ փորձելով հայերի շրջանում հոգեբանական տառապանքներն ավելի խորացնել։
Սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 10-ը Լեռնային Ղարաբաղում թուրք-ադրբեջանական ուժերի սանձազերծած պատերազմ է ընթացել։ Այն ավարտվել է նոյեմբերի 10-ի ՀՀ, ՌԴ, Ադրբեջանի ղեկավարների ստորագրած եռակողմ հայտարարությամբ։ Այդ հայտարարության կետերից մեկով կողմերը պետք է փոխանակեն զոհվածների մարմիններն ու գերիներին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայնել է, որ գերիների փոխանակումը կկատարվի մարմինների փոխանակումից հետո։ Այդ գործընթացը սկսված է։

Согласну анализу достоверных данных офиса Защитника прав Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), Азербайджан скрывает многих армянских военнопленных от Международного комитета Красного Креста (МККК) и их родственников. Об этом сообщил омбудсмен Арцаха Артак Бегларян.
По его словам, имеется множество видеодоказательств бесчеловечного обращения с военнопленными по национальному признаку.
«Все международные наблюдательные органы должны предотвращать пытки и военные преступления», – отметил Бегларян, обращаясь к Совету ООН по правам человека, Европейскому комитету по предупреждению пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения и наказания.
Ранее Защитник прав человека Арцаха сообщил, что в Азербайджане находятся 50-60 армянских военнопленных, однако пока установлены личности 30 из них. Кроме того, 11 пленных мирных жителей были убиты. По словам Бегларяна, Азербайджан явно откладывает обмен телами и пленными, пытаясь усугубить психологические страдания армян.