Արցախի երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանն ու երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանը, արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գրառմանը եռակողմ հայտարարությանը նախորդած զարգացումների մասին, հայտարարել են, որ հոկտեմբերի 19-ին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը պատերազմի դադարեցման և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում բանակցային գործընթացի վերսկսման վերաբերյալ համապատասխան նամակներ էր պատրաստել՝ ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահներին և ՀՀ վարչապետին:
«Սակայն վարչապետ Փաշինյանը պատճառաբանել է, որ Ադրբեջանի քաղաքականության հետևանքով ստեղծված իրավիճակի պայմաններում նամակների հղումը կորցրել է իր նպատակահարմարությունը։ Սա է ամբողջ ճշմարտությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Արցախի նախկին նախագահների հայտարարության մեջ նաև ասվում է․ «Մենք պատերազմի սկզբից ի վեր մշտական կապի մեջ էինք Արցախի գործող նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ, քննարկում էինք պատերազմի ընթացքը, խաղաղ բանակցային գործընթացի վերականգնման հնարավորությունները և այլ հարցեր:
Հետևելով ռազմական գործողությունների ընթացքին, ունենալով բազմաթիվ հանդիպումներ և խորհրդակցություններ պատերազմին մասկանցող ռազմական գործիչների, հրամանատարների և մարտիկների հետ՝ եկանք եզրակացության, որ անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել պատերազմն անհապաղ կանգնեցնելու ուղղությամբ, ինչի մասին բազմիցս հայտնել ենք Արցախի Հանրապետության գործող նախագահ Արայիկ Հարությունյանին՝ հորդորելով նրան դիմել ՀՀ վարչապետին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահությանը:
Հոկտեմբերի 18-ին Արայիկ Հարությունյանը նույնպես եկավ այս եզրահանգմանը և դիմեց մեր աջակցությանն այս հարցում՝ ստանալով մեր համաձայնությունը: Պատերազմական գործողությունների դադարեցումը կարևորել են նաև Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը»:
Արցախի պաշտոնաթող նախագահները ներկայացրել են նաև Արայիկ Հարությունյանի նամակների տեքստերը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հասցեագրված նամակում ասվում է․ «Խորհրդակցելով Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների հետ և ստանալով նրանց միաձայն համաձայնությունը ս.թ. հոկտեմբերի 19-ին նամակ-կոչով դիմել եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարներին տարածաշրջանում ընթացող լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված մարդասիրական աղետի պայմաններում պատերազմն անհապաղ դադարեցնելու առաջարկով:
Վերահաստատել եմ պաշտոնական Ստեփանակերտի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից նախկինում առաջարկված և քննարկված փաստաթղթերի ու սկզբունքների շրջանակում բանակցային գործընթացը վերսկսելու պատրաստակամությունը: Հայաստանի Հանրապետությունն Արցախի Հանրապետության անվտանգության հիմնական երաշխավորն է և հաշվի առնելով, որ Արցախի Հանրապետությունը փաստացի չի մասնակցում բանակցային գործընթացին, ստանալով ԱՀ ԱԺ բոլոր խմբակցությունների համաձայնությունը դիմում եմ Ձեզ՝ գործադրելու բոլոր հնարավոր ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության կողմից նախկինում առաջարկված և քննարկված փաստաթղթերի հիման վրա պատերազմական գործողություններն անհապաղ կասեցնելու և բանակցային գործընթաց վերսկսելու ուղղությամբ»։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարներին ուվված նամակում ասվում էր․ «Հաշվի առնելով տարածաշրջանում ընթացող լայնածավալ պատերազմական գործողությունները, երկու կողմերից հազարավոր զոհերի և վիրավորների առկայությունը, որն արդեն իսկ հանգեցրել է մարդասիրական աղետի՝ դիմում եմ Ձեզ և որպես Արցախի Հանրապետության ընտրված նախագահ կոչ եմ անում ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ քայլերը պատերազմական գործողություններն անհապաղ կասեցնելու և բանակցային գործընթացը վերսկսելու ուղղությամբ:
Պաշտոնական Ստեփանակերտը մշտապես կողմնակից է եղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Վերահաստատում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից նախկինում առաջարկված և քննարկված փաստաթղթերի ու սկզբունքների շրջանակներում բանակցային գործընթացն անհապաղ վերսկսելու մեր պատրաստակամությունը»:
Նոյեմբերի 29-ին և 30-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան գրառումներում նշել է, որ հոկտեմբերի 19-ին իրեն զանգահարել էր Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և ասել, որ պետք է կանգնեցնել պատերազմը, նշելով նաև, որ այս տեսակետը փոխանցում է ոչ միայն իր, այլև ՀՀ և ԼՂՀ պաշտոնաթող նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի անունից:

1 Декабрь 2020 - 15:19 AMT
Бывшие президенты Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Аркадий Гукасян и Бако Саакян ответили на заявления премьер-министр Армении Никола Пашиняна и последовавшие за соглашением по Карабаху от 9 ноября события. В своем совместном заявлении экс-президенты отметили, что 19 октября дейтвующий глава Арцаха Араик Арутюнян подготовил надлежащие письма о прекращении войны и возобновлении переговорного процесса в рамках Минской группы ОБСЕ в адрес президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и премьер-министра Армении.
«Однако премьер-министр Пашинян аргументировал, что в условиях создавшейся в результате политики Азербайджана ситуации отправка писем потеряла свою целесообразность. Это вся правда»,- говорится в заявлении.
«С начала войны мы постоянно находились на связи с действующим президентом Арцаха Араиком Арутюняном, обсуждали ход войны, возможности возобновления переговорного процесса и другие вопросы.
Следя за ходом боевых действий и проводя многочисленные встречи и консультации с военными деятелями, командирами и бойцами, участвовавшими в войне, мы пришли к выводу о необходимости принятия мер по немедленному прекращению войны. Об этом мы неоднократно информировали действующего президента Арцаха Араика Арутюняна, призывая его обратиться к премьер-министру Армении и сопредседателям Минской группы ОБСЕ.
18 октября Араик Арутюнян также пришел к этому выводу и обратился к нам за содействием в этом вопросе, получив наше согласие. Прекращению боевых действий придали важность также бывшие президенты Армении Левон Тер-Петросян, Роберт Кочарян и Серж Саргсян», – сообщили Гукасян и Саакян.
Они также опубликовали тексты писем, написанных Араиком Арутюняном.
В письме, адресованном Пашиняну, в частности, говорится: «Проведя консультации со всеми фракциями Национального собрания Арцаха и получив их единодушное согласие, 19 октября текущего года я написал письмо-призыв лидерам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ с предложением немедленно остановить войну с учетом гуманитарной катастрофы, сложившейся из-за широкомасштабных военных действий в регионе.
Я подтвердил готовность официального Степанакерта возобновить переговорный процесс. Армения является главным гарантом безопасности Арцаха, и учитывая, что Арцах фактически не участвует в переговорном процессе, я, получив одобрение всех фракций НС Арцаха, обращаюсь к вам с просьбой приложить все возможные усилия по прекращению войны и возобновлению переговорного процесса в рамках ранее предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ и обсужденных документов и принципов».
В адресованном лидерам стран-сопредседателей МГ ОБСЕ письме Арутюнян написал: «Учитывая широкомасштабные боевые действия в регионе, наличие тысяч жертв и пострадавших с обеих сторон, что уже привело к гуманитарной катастрофе, я обращаюсь к вам и как избранный президент Арцаха призываю предпринять все необходимые шаги для немедленного прекращения боевых действий и возобновления переговорного процесса.
Официальный Степанакерт всегда выступал за мирное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ. Подтверждаем нашу готовность незамедлительно возобновить переговорный процесс в рамках ранее обсужденных документов и принципов, предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ».
29 и 30 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян в своих записях в Facebook отметил, что 19 октября ему позвонил президент Арцаха Араик Арутюнян и сказал, что нужно остановить войну, отметив также, что это мнение передает не только от своего имени, но и от имени бывших президентов Арцаха и НКР Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна и Левона Тер-Петросяна.