Ռուսաստանը չի տեսնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մանակիցների կողմից ռազմագերիների և զոհվածների մարմինների փոխանակման միտումնավոր ձգձգում։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ հավելելով, որ կան օբյեկտիվ դժվարություններ այդ հարցում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ըստ նրա` նաև կարևոր է, որ երկու կողմի հրամանատարները հստակեցնեն առկա վիճակն այդ հարցում՝ «անհետ կորած անձանց հստակ ցուցակներ ներկայացնելով, որպեսզի հնարավոր լինի առավել կոնկրետ զբաղվել դրանով»։
Լավրովը հավելել է, որ որոնման աշխատանքները բարդ են՝ հաշվի առնելով տեղանքի ռելիեֆը, մարտական գործողությունների բնույթն ու անհետ կորածների հստակ ցուցակների բացակայությունը։
Ըստ Լավրովի` ռուս խաղաղապահների գլխավոր խնդիրներից մեկը ԼՂ-ում հենց աջակցությունն է ռազմագերիների և զոհվածների մարմինների փոխանակմանը։ Եվ, ըստ նրա, արդեն իսկ մի շարք քայլեր ձեռնարկվտել են այդ ուղղությամբ։
Նա նշել է, որ ԿԽՄԿ աշխատակիցները, որոնք տարհանվել էին Լեռնային Ղարաբաղից, արդեն վերադարձել են Ստեփանակերտ և կազմակերպությունը մտադիր է իր անդամների քանակը հասցնել 400-ի, իսկ Արցախում ֆինանսավորման հայտը՝ մինչև 45 մլն շվեյցարական ֆրանկի։ Ռուս խաղաղապահները կաջակցեն նրանց։

2 Декабрь 2020 - 06:48 AMT
Россия не наблюдает действий по намеренному затягиванию обмена военнопленными и телами погибших со стороны участников конфликта в Нагорном Карабахе, однако существуют объективные сложности для продвижения в этом процессе. Об этом заявил на пресс-конференции глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Тут трудно говорить о каких-то преднамеренных шагах по затягиванию этого процесса (обмена военнопленными и телами погибших), мы их не видим. Но то, что есть объективные сложности, которые сейчас, я надеюсь, будут быстрее решаться, – это факт», – отметил Лавров, пишет ТАСС.
По его словам, с учетом рельефа местности, самого характера боевых действий, а также отсутствия четких списков пропавших без вести «очень трудно было заниматься этими вопросами».
«Необходимо, чтобы эффективно обмениваться телами и удерживаемыми лицами провести инвентаризацию положения дел в этой области. И, конечно же, военачальники с обеих сторон должны иметь очень четкие списки лиц, которые считаются пропавшими без вести, чтобы можно было более предметно, более конкретно этим заниматься», – отметил министр.
Он добавил, что одной из главных задач российских миротворцев в Нагорном Карабахе как раз и стало содействие обмену военнопленными и телами погибших. В этих целях, как указал Лавров, они уже предприняли ряд конкретных шагов.
«Мы заинтересованы в том, чтобы как можно скорее эту гуманитарную проблему решить», – подчеркнул глава МИД РФ.