Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հայտնել է, որ անընդհատ թարմացնում են գերիների վերաբերյալ ցանկերը՝ հրապարակված տեսանյութերի և հարազատների ներկայացրած այլ ապացույցների հիման վրա։
Նրա խոսքով՝ գտած տեսանյութերից արդեն առանձնացվել է գրեթե 60 ռազմագերի, որոնցից միայն փոքր մասի ինքնությունը դեռ չեն կարողացել պարզել:
«Էլ չեմ նշում վկայությունների, զանգերի և այլ ապացույցների հիման վրա հավաքագրվող տվյալները»,- գրել է նա:
Բեգլարյանը հայտնել է, որ առանձին փաստահավաք գործունեություն են իրականացնում նաև բռնի անհետացած քաղաքացիական անձանց մասով, որոնց թիվը հասնում է մոտ 40-ի:
Հավաքագրված բոլոր տվյալները պարբերաբար փոխանցվում են պետական ու միջազգային լիազոր մարմիններին՝ ակնկալելով արդյունավետ աշխատանք գերիների իրավունքների պաշտպանության ու վերադարձի ապահովման ուղղությամբ:
Սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 10-ը Լեռնային Ղարաբաղում թուրք-ադրբեջանական ուժերի սանձազերծած պատերազմ է ընթացել։ Այն ավարտվել է նոյեմբերի 10-ի ՀՀ, ՌԴ, Ադրբեջանի ղեկավարների ստորագրած եռակողմ հայտարարությամբ։ Այդ հայտարարության կետերից մեկով կողմերը պետք է փոխանակեն զոհվածների մարմիններն ու գերիներին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայնել է, որ գերիների փոխանակումը կկատարվի մարմինների փոխանակումից հետո։ Այդ գործընթացը սկսված է։

Офису защитника прав человека Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) известно о почти 60 армянских военнопленных и примерно 40 интернированных и пропавших гражданских лицах. Об этом заявил омбудсмен Арцаха Артак Бегларян.
Он отметил, что списки пленных непрерывно обновляются на основании опубликованных видео и других доказательств, представленных родными.
«На видеозаписях, найденных аппаратом омбудсмена Арцаха, уже смогли выделить почти 60 военнопленных, пока не удалось выяснить личность лишь небольшого числа из них», – отметил Бегларян.
По его словам, сбор данных осуществляется также на основе свидетельств, звонков и других доказательств.
«Отдельную работу по сбору фактов осуществляем также относительно интернированных или насильственно исчезнувших гражданских лиц, число которых достигает около 40», – сообщил Бегларян.
Он добавил, что все собранные данные периодически передаются государственным и международным полномочным органам.