2 Դեկտեմբեր 2020 - 06:46 AMT
Ռուս խաղաղապահները զննել են Ստեփանակերտի թիվ 10 հանրակրթական դպրոցի տարածքը՝ պայթուցիկ իրերի հայտնաբերման նպատակով, տեղեկացրել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Տեղանքի զննությունն ավարտվել է, կատարվել է Ստեփանակերտի թիվ 10 դպրոցում և հարակից տարածքում պայթուցիկների որոնում և վնասազերծում։ Աշխատանքներն իրականացրել են Հումանիտար ականազերծման կենտրոնի ռուս զինծառայողները, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Բացի այդ, մասնագետներն ապահովել են էլեկտրականության, ջեռուցման վերականգնումը, ինչպես նաև անհրաժեշտ դպրոցական գույքի և նյութական միջոցների անվտանգ տեղափոխումը։
ՌԴ խաղաղապահ ուժերի ինժեներական ստորաբաժանումն ականազերծել է ավելի քան 34 հա, մոտ 12 կմ ճանապարհ, զննել է ավելի քան 110 տուն և սոցիալական օբյեկտ, հայտնաբերել և վնասազերծել է 1077 պայթուցիկ։

Военнослужащие российского миротворческого контингента проверили территорию общеобразовательной школы №10 в Степанакерте на наличие взрывоопасных предметов. Об этом сообщает Минобороны РФ.
«За прошедшие сутки завершено обследование местности, поиск и очистка от взрывоопасных объектов территории общеобразовательной школы №10 г. Степанакерта. Российскими военнослужащими Центра гуманитарного разминирования проведена проверка школы и прилегающей территории на наличие взрывоопасных предметов. Помимо этого, специалистами были обеспечены работы по восстановлению электричества, теплоснабжения, а также безопасной доставки необходимого школьного имущества и материальных средств», – говорится в сообщении.
Как сообщается, инженерное подразделение разминировало более 34 га местности, около 12 км дорог, проверено более 110 домов и социальных объектов, обнаружено и обезврежено 1077 взрывоопасных предметов.