2 Դեկտեմբեր 2020 - 16:00 AMT
SOHR. Ադրբեջանի կառավարությունը դեմ էր ահաբեկիչների բնակությանն իր տարածքում, ավելի քան 900 վարձկան վերադարձել է Սիրիա
Մարդու իրավունքների սիրական դատարանը, հղում անելով իր հավաստի աղբյուրներին, հայտնում է, որ Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան տեղափոխված սիրիացի ավելի քան 900 վարձկան վերադարձել է Սիրիա։ Նշվում է, որ այդպիսով ձախողվել են թուրք-ադրբեջանական ջանքերը՝ նրանց Ադրբեջանում պահելու համար:
Սպասվում է նաև այլ ահաբեկիչների վերադարձ իրենց հայրենիք։
Աղբյուրը գրում է, որ նոյեմբերի կեսերին հավաստի տեղեկություն էր ստացել, թե Թուրքիան պատրաստվոււմ է սիրիացի մարտիկներին թողնել Լեռնային Ղարաբաղում՝ չնայած պատերազմի ավարտին, նաև նշում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունն արգելել է նրանց հաստատվել իր երկրի տարածքում։
Նշվում է, որ վերադարձողները ստացել են իրենց աշխատավարձի մի մասը՝ 10,000 թուրքական լիրա (~$1300), և ակնկալվում է, որ մյուս մասը կստանան մի քանի օրից։
Դատարանը փոխանցում է, որ ԼՂ հակամարտության շրջանում տեղակայված սիրիացի մարտիկների ընդհանուր թիվը 2580 է, որոնցից 342-ն ավելի վաղ էր վերադարձել Սիրիա՝ հրաժարվելով աշխատավարձից։ Ընդհանուր սպանվել է 293 սիրիացի, որոնցից 225-ի մարմինը տեղափոխվել է Սիրիա։
Դեռ սեպտեմբերի 27-ից առաջ Հայաստանը հայտարարել էր, որ իր տեղեկություններով՝ Թուրքիան Ադրբեջան սիրիացի վարձկաններ է տեղափոխել։ Թուրքիան և Ադրբեջանը հերքում են այդ լուրերը, մինչ զուգահեռ դրանք հաստատող բազմաթիվ ապացույցներ են հայտնվում։ Անգամ հայկական կողմը գերեվարել է այդ զինյալներից, որոնք տեսախցիկի առաջ արաբերենով պատմել են՝ ինչ են անում Ադրբեջանում։
Ըստ վկայությունների՝ Ադրբեջան Թուրքիայի տեղափոխած վարձկանները «Սուլթան Մուրադ», «Ալ-Համզա դիվիզիայի» և այլ խմբակցությունների անդամներն են։ Արդեն սպանվել է մի քանի հարյուր զինյալ։

3 Декабрь 2020 - 12:13 AMT
SOHR: Более 900 наемников вернулись в Сирию после войны в Карабахе, Баку против их заселения в Азербайджане
Более 900 протурецких наемников вернулись в Сирию после окончания боевых действий в Нагорном Карабахе. Об этом сообщила базирующаяся в Лондоне неправительственная организация «Сирийская обсерватория прав человека» (SOHR).
Отмечается, что боевики вернулись в Сирию несколькими «партиями». По данным SOHR, новые партии сирийских боевиков вернулись в арабскую республику поскольку все усилия Турции по удержанию их в Азербайджане пока не увенчались успехом. Отмечается, что правительство Азербайджана отказывается разрешить этим наемникам селиться в Нагорном Карабахе или других районах Азербайджана.
Ожидается, что в ближайшее время в Сирию вернутся и остальные боевики. Отмечается, что они получили часть своих выплат в размере примерно 10,000 турецких лир (~$1300), и ожидается, что вскоре получат остальную часть своей зарплаты за участие в боях в Карабахе.
Вернувшиеся с карабахского фронта боевики размещены в северных районах Сирии, находящихся под фактическим контролем турецкой армии, в том числе в Африне, Джераблусе и Аль-Бабе (провинция Алеппо).
Всего для участия в боях в зоне карабахского конфликта, по данным SOHR, было отправлено более 2580 сирийских боевиков, 293 из которых погибли, тела 225 были возвращены в Сирию.
Ранее сообщалось, что турецкие власти открыли два офиса в центре оккупированного курдского региона Африн на севере Сирии для регистрации семей, желающих переехать и поселиться на территории Нагорного Карабаха. По данным источником, в обоих офисах наблюдается явка туркомаснких семей, особенно из провинции Хомс, данные об этих семьях собираются для подготовки к их переброске в Карабах.