Բելգիայի Դաշնային խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը հավանություն է տվել բանաձևին, որով «դատապարտում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ և կոչ է անում շուտափույթ որոշել ԼՂ վերջնական կարգավիճակը»։
Բանաձևի տեքստում նշվում է, որ «հրադադարի մասին նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը չի լուծել տարածաշրջնում առկա լուրջ խնդիրները»։ Խորհրդարանականները դատապարտել են «Թուրքիայի և օտարերկրյա վարձկանների աջակցությամբ Ադրբեջանի ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ»։ Բանաձևը կոչ է անում դուրս բերել ադրբեջանական ուժերը Լեռնային Ղարաբաղից և վերադառնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում տարածաշրջանի կարգավիճակի շուրջ բանակցություններին, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նաև կոչ է արվում ամեն ինչ անել, որպեսզի Թուրքիան դադարեցնի իր միջամտությունը Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին և զերծ մնա «տարածաշրջանում ապակայունացնող դերակատարումից»։
Խորհրդարանականները նաև կարծում են, որ Ղարաբաղում պետք է լինեն միջազգային ուժեր, այդ թվում «աջակցելու համար խաղաղության պահպանմանը և ռազմական հանցագործությունների հետաքննմանը»։ Նրանք նաև կոչ են արել Բելգիայի կառավարոթյանը ԵՄ հետ համատեղ հումանիտար օգնություն ցուցաբերել ղարաբաղցի փախստականներին։
Բանաձևով նաև կոչ է արվում հետաքննել ռազմական հանցագործությունները և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկել։ Պատգամավորները պահանջել են նաև վերադարձնել գերիներին և փոխանակել զոհվածների մարմինները՝ ըստ Ժնևի կոնվենցիայի։
Այժմ բանաձևը պետք է դրվի դաշնային խորհրդարանի ընդլայնված նիստի հաստատման, որից հետո այն պետք է քննարկի երկրի կառավարությունը։

3 Декабрь 2020 - 07:03 AMT
Комиссия федерального парламента Бельгии по иностранным делам одобрила резолюцию, осуждающую агрессию Азербайджана и Турции в Нагорном Карабахе и призывающую к скорейшему определению окончательного статуса этой территории. Голосование по документу состоялось вечером 2 декабря.
Как говорится в тексте резолюции, «соглашение о прекращении огня от 9 ноября не решило серьезные проблемы в регионе». Парламентарии осуждают «агрессию Азербайджана в Нагорном Карабахе при поддержке Турции и иностранных наемников». Они также призывают к выводу азербайджанских сил из Нагорного Карабаха и возвращению к переговорам о статусе региона в рамках Минской группы ОБСЕ, пишет ТАСС.
Кроме того, депутаты парламента призывают сделать все, чтобы Турция больше не вмешивалась в ситуацию вокруг Карабаха и «перестала играть дестабилизирующую роль в регионе».
Парламентарии также считают, что в Карабахе необходимо международное присутствие, в том числе для содействия в поддержании мира и расследовании военных преступлений. Они также призывают бельгийское правительство совместно с Евросоюзом оказать гуманитарную помощь карабахским беженцам.
В документе также содержится призыв приложить все усилия для расследования совершенных военных преступлений в Карабахе и привлечения виновных к ответственности. Наконец, депутаты призывают вернуть пленных и тела погибших в ходе конфликта в соответствии с Женевской конвенцией.
Теперь резолюцию должен утвердить федеральный парламент на пленарном заседании, после чего документ перейдет на рассмотрение правительства королевства.