3 Դեկտեմբեր 2020 - 10:00 AMT
Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ ռազմակայանի ստեղծումը կնպաստեր անվտանգությանն ու կայունությանը երկարաժամկետ հեռանկարում։ Այդ մասին հայտարարել է ԼՂՀ նախագահի արտաքին հարաբերությունների գծով խորհրդական Դավիթ Բաբայանը ՌԻԱ Նովոստիին հարցազրույցում։
«Որպես այս երկրի փորձագետ, քաղաքացի և քաղաքական գործիչ ես կարծում եմ, որ շատ լավ կլիներ այստեղ ունենալ ՌԴ ռազմակայան։ Ինքներդ դատեք։ Ռուսաստանը շատ հզոր աշխարհաքաղաքական պոտենցիալ ունի։ Բայց եթե Թո՞ւրքիան սկսի Ադրբեջանին դրդել ագրեսիայի։ Իսկ եթե գրոհայիննե՞րը դուրս գան Թուրքիայի ենթակայությունից և որոշեն ինչ-ինչ քայլերի դիմել։ Այդ դեպքում նրանք կարող են միտումնավոր փորձել հարված հասցնել Ռուսաստանի իմիջին, էլ չասած, որ դրանով շատ բարդ վիճակի մեջ կդնեն մեզ անվտանգության տեսակետից»,- ասել է Բաբայանը։
Այդ տեսակետից նա միանգամայն տեղին է համարում ռուսական ռազմակայանի տեղակայումը Ղարաբաղում։
«Առնվազն, դա շատ կամրապնդեր անվտանգությունն ու կայունությունն այստեղ, ընդ որում` երկարաժամկետ հեռանկարով»,-ասել է նա։

3 Декабрь 2020 - 10:33 AMT
Создание военной базы России в Нагорном Карабахе послужило бы укреплению безопасности и стабильности на территории республики в долгосрочной перспективе. Об этом заявил советник президента Республики Арцах по вопросам внешней политики Давид Бабаян, пишет РИА Новости.
«Как эксперт, гражданин и политический деятель этой страны я считаю, что иметь здесь базу РФ было бы очень хорошо. Судите сами. У России очень мощный геополитический потенциал. Но что, если Турция начнет подталкивать Азербайджан на агрессию? А если боевики выйдут из подчинения Турции и решат что-то здесь делать? В таком случае они могут специально попытаться нанести удар по имиджу России, не говоря о том, чтобы поставить нас в очень сложное положение с точки зрения безопасности», – сказал Бабаян.
В этой связи, по его словам, размещение в Карабахе российской военной базы было бы уместным шагом.
«По крайней мере, это намного усилило бы безопасность и стабильность здесь, причем на долгосрочную перспективу», – указал политик.