4 Դեկտեմբեր 2020 - 14:53 AMT
ՌԴ-ն չի փոխել իր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ, ինչպես և մյուս երկրները։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ հավելելով, որ այդ տարածքի պատկանելությունը վաղուց որոշված է ԱԽ բանձևերով, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Այդ տարածքի պատկանելությունը որոշված է Անվտանգության խորհրդի բանաձևերով բավականին վաղուց։ Այդ ամենը նշված է ԱԽ բանաձևերում։ ՌԴ-ն ոչինչ չի փոխել։ Ոչ մի երկիր էլ չի փոխել»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե փոխել է արդյոք ՌԴ-ն վերաբերմունքը Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում պատերազմից և եռակողմ հայտարարությունից հետո։
«Նախագահ Պուտինը ևս ասել է, որ Ղարաբաղը որպես այդպիսին չի ճանաչվել, չի ճանաչվել նույնիսկ Հայաստանի կողմից։ Այդ մասին ասել է նախագահ Պուտինը»,-նշել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։

Россия не меняла своей позиции по статусу Нагорного Карабаха, как и другие страны, принадлежность этой территории достаточно давно определена резолюциями Совета безопасности. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Принадлежность этой территории определена соответствующими резолюциями Совета безопасности достаточно давними. Это же всё указано в резолюциях Совета безопасности. Россия ничего не меняла. Собственно, ни одна страна не меняла», – сказал Песков, отвечая на вопрос о том, не изменилось ли отношение России по вопросу о статусе Карабаха после войны и соглашения лидеров Армении, Азербайджана и РФ, пишет РИА Новости.
«И президент (Владимир) Путин говорил, что сам по себе Карабах не признавался, он не был признан даже самой Арменией. Об этом говорил президент Путин», – напомнил представитель Кремля.