Առնվազն չորս կին գերի կա ադրբեջանական կողմում, այդ թիվը հնարավոր է աճի, հայտարարել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, փոխանցում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Նա նշել է, որ միջազգային պատկան մարմինները պետք է առավելագույն ուշադրություն դարձնեն բոլորի հանդեպ, հատկապես՝ կանանց իրավունքների պաշտպանությանը։
Բեգլարյանը ողջունելի է համարել գերիների փոխանակման մասով առաջընթաը, սակայն ընդգծել է՝ նախքան փոխանակումը նախ պետք է համոզվել, որ բոլոր գերիներն են պաշտոնապես գտնվել, հետո նոր խոսել «բոլորը՝ բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակելու մասին։ Պաշտպանի համոզմամբ՝ Ադրբեջանում ավելի շատ գերի կա, քան այդ երկիրը պաշտոնապես ներկայացնում է։
«Իհարկե դա չի նշանակում, որ պարտադիր պետք է սպասենք բոլոր գերիների ինքնությունը պարզելուն, կամ պաշտոնապես նրանց գտնելուն։ Հնարավոր է նաև երկու փուլով անել գերիների փոխանակումը։ Բայց այն, որ Ադրբեջանում ավելի շատ գերի կա, քան պաշտոնապես ներկայացվում է, սա ինձ համար որևէ առարկությունից դուրս է։ Դրա համար նախքան այս համաձայնության վերջնական կիրառումը, շատ կարևոր է, որ միջազգային հանրությունը երաշխավորի ու համոզվի, որ Ադրբեջանը որևէ, նույնիսկ մեկ հայ գերի՝ ռազմագերի կամ քաղաքացիական անձ, չի թաքցնում՝ նպատակային, կամ ոչ նպատակային»,-ասել է Բեգլարյանը։
Արցախի ՄԻՊ-ը նշել է, որ իրենք կասկածներ ունեն, որ գերիների մի մասը դիտավորյալ է թաքցվում՝ պետական մակարդակով, մի մասը չի բացառվում հայկական թևի օղակներում է թաքցվում, այսինքն՝ զորամասերում, կամ ավելի ներքևի օղակներում, և չի բացառվում, որ կան նաև թաքնված ռազմագերիներ, կամ «թաքնված զինծառայողներ, որոնց գտնելու ուղղությամբ ևս պետք է վերջնական և համապարփակ աշխատանք տարվի»:

7 Декабрь 2020 - 12:34 AMT
Как минимум четыре армянки находятся в плену в Азербайджане, и это число может увеличиться. Об этом заявил омбудсмен Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артак Бегларян.
Он отметил, что соответствующие международные органы должны уделять максимум внимания делам пленных, особенно защите прав женщин.
Бегларян приветствовал прогресс в процессе обмена пленными между армянской и азербайджанской сторонами, но подчеркнул, что перед обменом следует сначала убедиться, что все пленные официально найдены, а затем говорить об обмене по принципу «всех на всех». По словам омбудсмена, в Азербайджане больше пленных армян, чем страна официально представляет.
Бегларян также не исключил возможности обмена пленными двумя этапами, чтобы не затягивать с передачей тех пленных, чьи личности установлены.
«Но тот факт, что в Азербайджане пленных больше, чем официально представляется, для меня не вызывает возражений. Поэтому до окончательной реализации этого соглашения очень важно, чтобы международное сообщество гарантировало и удостоверилось, что Азербайджан не скрывает ни одного армянского пленного, военнопленного или гражданского лица, будь то целенаправленно или нет», – сказал Бегларян.
По его словам, у них есть подозрения, что часть пленных намеренно скрывается на государственном уровне.