8 Դեկտեմբեր 2020 - 12:39 AMT
Ադրբեջանցիները հասկացրել են, որ կփորձեն ջնջել հայկական հետքը Քարվաճառում գտնվող Դադիվանքի վանական համալիրից: Այդ երկրում ուտիների քրիստոնեական համայնքի ղեկավար Ռոբերտ Մոբիլին հայտարարել է, թե «տաճարը հայկական եկեղեցիների հետ ընդհանրություն չունի», գրում է Azertag-ը։
Ավանդության համաձայն՝ եկեղեցին հիմնվել է Քրիստոսի առաքյալներից Թադևոսի հետևորդ Դադեի կողմից 1-ին դարում։ Սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմից հետո Դադիվանք վանական համալիը գտնվում է ռուս խաղաղապահների հսկողության ներքո։ Ավելի վաղ ադրբեջանական աղբյուրները գրում էին, թե այնտեղ ուտի հոգևորական է որպես հովիվ նշանակվել, հայկական կողմից այդ լուրը հերքել էին՝ նշելով, թե հոգևորականը պարզապես այցելել է վանք։
Նա նշել է, թե ինքն առաջին անգամ է այցելում ու տեսնում Դադիվանքը, սակայն վստահ է, որ վանքի քարերն ուսումնասիրելուց հետո կարելի է դրանց տարիքի մասին եզրակացություն անել՝ «ինչն է ճիշտ, ինչը՝ կեղծիք»։
«Վստահորեն կարող եմ ասել, որ եթե նմանատիպ հետազոտություն արվի, կպարզվի, որ այս քարերն ու խաչը ոչ ավելի, քան 200 տարեկան են, իսկ հնարավոր է, որ դրանք տեղադրվել են 1993 թվականից հետո։ Այնինչ Խուդավերի վանքը (Դադիվանքը) 1000 տարեկանից էլ մեծ է։ Եկեղեցու ներսում նրանք տեղադրել են հայկական խաչեր, այնտեղ, որտեղ հնարավոր է»,- ասել է Մոբիլին։
Նա նշել է, թե «ազատագրված հողի վրա իրենք կվերականգնեն հայ վանդալների կողմից ոչնչացված կրոնական հուշարձանները»։
Ադրբեջանական կողմի համար հայկական կրոնական հուշարձանների, եկեղեցիների ու տաճարների պղծումը սովորական քաղաքականություն է, վանդալիզմի չենթարկված հայկական եկեղեցիները նրանք հռչակում են «քրիստոնյա-ալբանական»։ Այդպես եղել է, օրինակ, Գաբալայի շրջանի Նիջ գյուղի եկեղեցու հետ, որտեղ հայկական արձանագրությունները փակվել են Աստվածածնի ապակե պատկերով։ Հայկական արձանագրություններն այդ եկեղեցում վկայել են, որ Սբ Աստվածածնի կառուցումը սկսվել է ժողովրդի միջոցներով 1980 թվականին և ավարտին է հասցվել հենց նույն տասնամյակում։

8 Декабрь 2020 - 11:57 AMT
Азербайджанцы дали понять, что постараются «стереть армянские следы» с древнего храма Дадиванк, расположенного в Карвачарском (Кельбаджарском) Районе Нагорного Карабаха, перешедшем под контроль Азербайджана.
Глава удинской христианской общины Азербайджана Роберт Мобили заявил, что это храм «не имеет отношения к армянской церкви», пишет «АзерТадж».
«Я впервые посетил Худавенгский монастырский комплекс (Дадиванк – ред.). До этого видел его только на фотографиях. Мое внимание, как геолога, в первую очередь привлекли камни. На камнях есть такая информация, стереть которую невозможно, как бы ни старались. Сегодняшнее развитие науки позволяет провести анализ и с легкостью определить возраст камней, состав песка, установить, что правда, а что фальсификация. С уверенностью могу сказать: если провести такой анализ, то будет выявлено, что этим камням и крестам не более 200 лет, а возможно, они были установлены после 1993 года. А ведь Худавенгскому монастырю более 1000 лет. Внутри церкви они установили армянские кресты где только можно», – заявил Мобили.
«Для того, чтобы залечить раны этой земли, камней, деревьев, нужно время. Но, как сказал наш президент, мы сделаем это. На освобожденных от оккупации землях мы восстановим все наши религиозные памятники, разрушенные армянскими вандалами», – отметил Мобили, дав понять, что древней армянской церкви в ее нынешнем виде грозит опасность быть испорченной.
Так произошло в случае с армянской церковью в поселке Нидж в Габалинском районе Азербайджана, которую азербайджанцы «отреставрировали», покрыв армянскую надпись на ней стеклянным изображением Богородицы. Армянская надпись на церкви гласит, что строительство церкви Сурб Аствацацин (Пресвятой Богородицы) началось в селе на народные деньги в 1890 году и было завершено в конце того же десятилетия.