ՌԴ խաղաղապահների միջնորդությամբ Ադրբեջանից Հայաստան տեղափոխված երեք գերու հետ միասին հայկական կողմին է փոխանցվել նաև մեկ այլ տարեց անձի մարմինը, որը մահացել է գերության մեջ՝ դեռևս անհայտ հանգամանքներում: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը:
Հայկական կողմին փոխանցված գերիները տարեց քաղաքացիական անձինք են, որոնք մնացել էին իրենց բնակավայրերում ադրբեջանական ներխուժման ժամանակ: Նրանք հայկական կողմին են փոխանցվել առաջնահերթության սկզբունքով, առողջական լուրջ խնդիրներ ունենալու պատճառով։
Նշված անձանց հարազատներն արդեն պատշաճ կերպով տեղեկացվել են նրանց վերադարձի մասին:
«ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ համադրում ենք մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված մեր աշխատանքները, որոնց շրջանակում համապատասխան գործողություններ ենք կատարելու վերադարձված անձանց իրավունքներին առնչվող հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Մենք նաև շարունակում ենք համատեղ ջանքերը գերիների ու անհայտ կորածների վերաբերյալ տվյալների հավաքագրման ու վերլուծության և պետական լիազոր մարմիններին հնարավորինս աջակցելու, ինչպես նաև միջազգային տարբեր կառույցներում առնչվող հարցերի բարձրացման ուղղությամբ», – ասվում գրառման մեջ։

9 декабря при посредничестве российских миротворцев из Азербайджана в Армению были доставлены трое пленных – гражданские лица пожилого возраста, которые остались в местах своего проживания во время вторжения азербайджанцев. Об этом сообщил омбудсмен Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артак Бегларян.
По его словам, армянской стороне было также передано тело пожилого человека, который скончался в азербайджанском плену при неизвестных обстоятельствах.
Пленных передали армянской стороне по принципу приоритетности в связи с серьезными проблемами со здоровьем.
«Родные указанных лиц надлежащим образом были уведомлены об их возвращении», – отметил Бегларян.
Ранее омбудсмен Арцаха Артак Бегларян заявил, что в Азербайджане находятся по меньшей мере 100 армянских пленных, в том числе 4 женщины. При этом Азербайджан намеренно скрывает точное количество пленных и не передает армянской стороне даже данные тех, кого удалось идентифицировать по различным видео.