Պատերազմի ավարտից հետո ընդհանուր առմամբ Արցախ է վերադարձել ավելի քան 39,700 փախստական, տեղեկացնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Դեկտեմբերի 15-ին ավտոբուսներով Երևանից Ստեփանակերտ է հասել 566 մարդ։ Ավտոբուսների երթևեկությունն իրականացվել է ռուս խաղաղապահների և ռազմական ոստիկանության պարեկությամբ։
Ռւոս խաղաղապահները շուրջօրյա մշտադիտարկում են իրականացնում և հետևում հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը 23 դիտակետում։
Նշվում է, որ ռուս խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողներն ապահովում են քաղաքացիների անվտանգ վերադարձն իրենց մշտական բնակության վայրեր, հումանիտար աջակցություն են ցուցաբերում, վերականգնում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքների օբյեկտներ։

Автобусами из Еревана в Степанакерт 15 декабря доставлено 566 человек. Движение автобусов осуществлялось в сопровождении патрулей российского миротворческого контингента и военной полиции, сообщает пресс-служба Минобороны РФ.
Всего в Нагорный Карабах в места постоянного проживания уже вернулось более 39,700 беженцев.
Отмечается, что российскими миротворцами ведется круглосуточный мониторинг обстановки и контроль за соблюдением режима прекращения огня на двадцати трех наблюдательных постах.
«Военнослужащими российского миротворческого контингента обеспечивается безопасное возвращение граждан в места их постоянного проживания, оказывается гуманитарная помощь, восстанавливаются объекты гражданской инфраструктуры», – говорится в сообщении.