16 Դեկտեմբեր 2020 - 06:48 AMT
Դեկտեմբերի 15-ի երեկոյան, դեռևս անհայտ պայմաններում, կորել է կապը Հադրութի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ տեղակայված ԱՀ ՊԲ մի քանի մարտական դիրքերի անձնակազմի հետ։ Ամբողջ գիշեր և դեկտեմբերի 16-ի առավոտյան շարունակվել են որոնողական աշխատանքները, տեղեկացնում է Պաշտպանության բանակը։
Ավելի վաղ ադրբեջանցիները լուսանկարներ ու տեսանյութ էին տարածել, թե 44 փոխանակված հայ գերու փոխարեն 100 նոր գերի են վերցրել։ Լուսանկարում և տեսանյութում հայկական համազգեստով զինվորականներ են երևում։
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի միջնորդությամբ գործուն քայլեր են ձեռնարկվում` պարզելու հայ զինվորականների գերեվարման հավանականությունը, դրա հաստատվելու դեպքում անհրաժեշտ գործողություններ ձեռնարկելու համար։
Պարբերաբար տեղեկատվություն կտրամադրվի որոնողական աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ։
ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարել էր, որ հայ զինվորականների գերեվարման վերաբերյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցներով տարածվող տեսանյութերի առնչությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանումներ է սպասում Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակից:

16 Декабрь 2020 - 08:08 AMT
МО Карабаха сообщило о потере связи с личным составом нескольких боевых позиций в селах Хин Тагер и Хцаберд
Вечером 15 декабря еще при невыясненных обстоятельствах была потеряна связь с личным составом нескольких боевых позиций Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), расположившимся в направлении сел Хин Тагер и Хцаберд Гадрутского района. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха.
Ранее азербайджанские СМИ распространили фотографии и видео с армянскими военными, сообщая, что якобы взяли в плен 100 человек.
В Арцахе отмечают, что всю ночь на 16 декабря и утром 16 декабря шли поисковые работы.
«При посредничестве российского миротворческого контингента предпринимаются активные шаги по выяснению вероятности пленения армянских военнослужащих, для принятия необходимых мер в случае подтверждения последнего.