16 Դեկտեմբեր 2020 - 14:35 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ գերիների փոխանակման գործընթացը ՀՀ և Ադրբեջանի միջև շարունակվում է։
Ճեպազրույցում Զախարովան նշել է, որ ըստ նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության` «իրականացվել է գերիների փոխանակում «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով, որին նախորդել է մեծ նախապատրաստական աշխատանք, որը ռուս խաղաղապահներն իրականացրել են Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչների հետ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Դեկտեմբերի 14-ին կատարվել է գերիների փոխանակում՝ ռուս խաղաղապահ ուժերի հրամանատարը 12 գերի է փոխանցել ադրբեջանական կողմին, և 44 գերի՝ հայկական կողմին։
Դեկտեմբերի 15-ի ուշ երեկոյան համցանցում տեսանյութեր և լուսանկրենր հրապարակվեցին, որտեղ ադրբեջանցիներն ասում են, թե 44 փոխանակված հայ գերու փոխարեն 100 նոր գերի են վերցրել։ Լուսանկարում և տեսանյութում հայկական համազգեստով զինվորականներ են երևում։ Ավելի ուշ Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը հաստատեց, որ Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի ուղղությամբ այս օրերին անհետ կորել է մոտ 60 զինծառայողից բաղկացած մի ստորաբաժանում։ Նա նշել է, որ մեծ է հավանականությունը, որ կորած զինծառայողներն ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութում են:

16 Декабрь 2020 - 14:23 AMT
Процесс обмена военнопленными между армянской и азербайджанской сторонами продолжается. Об этом сообщила 16 декабря на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Процесс обмена пленными продолжается», – сказала она, отвечая на соответствующий вопрос, пишет ТАСС.
14 декабря из Азербайджана в Армению были перевезены 44 армянских пленных, в числе которых плененные еще до недавней войны в Карабахе. При этом Армения отправила в Азербайджан 12 пленных, в том числе диверсантов Шахбаза Гулиева и Дильгама Аскерова, которые с июля 2014 года находились под арестом за особо тяжкие преступления, совершенные в Арцахе.
15 декабря в Армению прибыл еще один пленный – житель села Неркин Хндзореск Сюникской области РА Нарек Сардарян.