Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Արցախի համար խորհրդային սահմանների շարունակականությունը անընդունելի սկզբունք է, իսկ կայծակնային սահմանազատումը՝ անընդունելի գործընթաց:
«Անհրաժեշտ է գտնել համապատասխան ներուժ ու մեխանիզմներ դրանցից խուսափելու համար, առավել ևս, որ երկուսի մասով էլ առկա են ավելի քան բավարար միջազգային իրավական ու պատմական հիմքեր ու փաստարկներ»,-գրել է նա:
Ավելի վաղ Հայրենիքի փրկության շարժման միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը, անդրադառնալով Սյունիքում տիրող իրավիճակին, հայտարարել էր, որ սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացները նախատեսված չեն 2020-ի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Նա նշել էր նաև, որ «որևէ քարտեզ, առավել ևս GPS համակարգի տվյալները, իրավական ակտ չեն և չեն կարող հիմք հանդիսանալ սահմանագծման համար, եթե հակասում են բարձրագույն մարմինների կողմից հաստատված սահմանագծին»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքից դեպի հարակից Ագարակ գյուղ տանող ճանապարհահատվածի մի մասն ընկնում է թշնամու սահմանի մեջ, հայկական կողմին առաջարկվել է այլընտրանքային ճանապարհ։ Խոսքը Կապանին հարակից՝ քաղաքից արևելք գտնվող Ագարակ գյուղի, այլ ոչ Սյունիքի հարավային Ագարակ քաղաքի մասին է։ Հայկական կողմին առաջարկվել է նաև մինչև դեկտեմբերի 18-ի 17։00-ն հետ քաշվել 13 գյուղի մերձակա բարձունքներից։

Омбудсмен Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артак Бегларян назвал «неприемлемым» проведение делимитации Карабаха на основе границ советского периода.
«Для нас неприемлем принцип сохранения советских границ, а молниеносная делимитация является неприемлемым процессом», – написал он в Facebook.
По его словам, необходимо найти соответствующий потенциал и механизмы «для того, чтобы избежать их, тем более, что в обоих случаях имеются более чем достаточные международные правовые и исторические основания и доводы».
Ранее стало известно, что российские пограничники будут размещены на некоторых участках армяно-азербайджанской границы в Сюникской области РА.
Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян 17 декабря в рамках визита в Сюникскую область РА встретился с офицерами миротворческого контингента России, обсудил вопросы, связанные с контролем автодороги Горис-Степанакерт, а также программы размещением на участке Сюникской области границы Армении и Азербайджана российских пограничников