ՌԴ և Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Էմանուել Մակրոնը դետեմբերի 22-ին հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և հաստատել տարածաշրջանում կարգավորման տարբեր ասպետկների շուրջ համակարգումը շարունակելու փոխադարձ պատրաստակամությունը։ Այդ մասին տեղեկացնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«ՌԴ նախագահը նշել է, որ իրավիճակը տարածաշրջանում կայունանում է, իսկ նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության մեջ արձանագրված պայմանավորվածությոններն ընդհանուր առմամբ հետևողականորեն կատարվում են։ Նշվել է ռուս խաղաղապահների հաջող աշխատանքը, որոնք Բաքվի և Երևանի խնդրանքով ապահովում են հրադադարի պահպանումն ու քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունը։ Կողմերը հաստատել են ԼՂ կարգավորման տարբեր ասպեկտներում համակարգումը շարունակելու պատրաստակամությունը, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ հատկապես ակտուալ են համարվել փախստականների վերադարձի, ենթակառուցվածքների վերականգնման հետ կապված հումանիտար հարցերը, կրոնական և մշակութային հուշարձանների պահպանումը, մասնավորապես, Հումանիտար արձագանքման միջազգային կենտրոնի գծով։

23 Декабрь 2020 - 06:02 AMT
Президенты России и Франции Владимир Путин и Эмманюэль Макрон в ходе телефонного разговора 22 декабря обстоятельно рассмотрели ситуацию вокруг Нагорного Карабаха и подтвердили обоюдную готовность продолжать координацию по различным аспектам урегулирования в регионе. Об этом сообщила пресс-служба Кремля.
«Президент России подчеркнул, что обстановка в регионе стабилизируется, а договоренности, зафиксированные в заявлении президентов России, Азербайджана и премьер-министра Армении от 9 ноября – в целом последовательно выполняются. Отмечена успешная работа российских миротворцев, обеспечивающих по просьбе Баку и Еревана режим прекращения огня и безопасность гражданского населения. Подтверждена обоюдная готовность к продолжению координации по различным аспектам нагорнокарабахского урегулирования, в частности, в рамках Минской группы ОБСЕ», – говорится в сообщении.
Отмечается, что в числе наиболее актуальных были названы гуманитарные проблемы, связанные с возвращением беженцев, восстановлением инфраструктуры, сохранением религиозных и культурных памятников, в частности, по линии Международного центра гуманитарного реагирования.