Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը, անդրադառնալով Հադրութում մարտերի մասին Ադրբեջանի ՊՆ հայտարարությանը, վերահաստատել է, որ Պաշտպանության բանակի որևէ զինծառայող որևէ գործողության չի մասնակցել, և հայկական կողմից անգամ մեկ կրակոց չի արձակվել։
ՊԲ հայտարարության մեջ նշվում է, որ ադրբեջանական կողմը շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել, իբր նախօրեին «հայկական զինված խմբավորման» կողմից ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանման վրա իրականացված հարձակման մասին։
«Այդ մասին քիչ առաջ հայտարարություն է տարածել նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը։ Ինչպես արդեն հայտարարել էինք ժամեր առաջ, վերահաստատում ենք, որ երեկ ողջ օրվա ընթացքում և մինչև այս պահը ԱՀ պաշտպանության բանակի որևէ ստորաբաժանում, որևէ զինծառայող որևէ գործողության չի մասնակցել, որևէ արտակարգ պատահար չի գրանցվել և հայկական կողմից անգամ մեկ կրակոց չի արձակվել։ Այս պարագայում, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված հայտարարությունը այլ կերպ, քան քարոզչական սադրանք հնարավոր չէ որակել»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ԱՀ պաշտպանության բանակը շարունակում է խստորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը։
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներն ավելի վաղ հայտնել էին, Հադրութի Տող գյուղի մոտ հայ և ադրբեջանցի զինվորների միջև փոխհրաձգության և մարտերի մասին, որի հետևանքով, ըստ այդ աղբյուրների, հայկական կողմն ունի 6 զոհ և վիրավոր, իսկ ադրբեջանականը՝ 5 վիրավոր։ Նմանատիպ լուր էր տարածել նաև WarGonzo տելեգրամ-ալիքը։
Իսկ ըստ Ադրբեջանի ՊՆ-ի, տարածքում մնացած հայկական ուժերի 6-հոգանոց խումբը հարձակվել է ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանման վրա։ Ադրբեջանը հայտնել է նաև 1 զոհի և վիրավորի մասին՝ հայտարարելով նաև, թե 6 հայ զինծառայողները սպանվել են։

В течение 27 декабря и до 28 декабря ни одно подразделение Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), ни один военнослужащий не принимал участия в каких-либо действиях. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Арцаха.
«Азербайджанская сторона продолжает распространять дезинформацию, якобы о нападении «армянской вооруженной группировки» на подразделение Вооруженных сил Азербайджана. Об этом недавно распространило заявление и министерство обороны Азербайджана.
Как мы уже объявили несколько часов назад, мы подтверждаем, что в течение всего вчерашнего дня и до настоящего момента, ни одно подразделение Армии обороны Арцаха, ни один военнослужащий не принимал участия в каких-либо действиях, не было зарегистрировано ни одного чрезвычайного происшествия и с армянской стороны не было произведено ни одного выстрела», – говорится в сообщении.
Отмечается, что в этих обстоятельствах, заявление, распространенное Минобороны Азербайджана, можно расценивать не иначе, как пропагандистскую провокацию.
«Армия обороны Арцаха продолжает строго соблюдать режим прекращения огня», – говорится в заявлении.
Ранее в азербайджанских СМИ появилась информация о перестрелке между армянскими и азербайджанскими военнослужащими возле села Тог в Гадруте, в результате которой, по данным этих источников, с армянской стороны было убито и ранено 6 человек, а с азербайджанской стороны – 5 раненых. Похожую информацию распространил телеграм-канал WarGonzo.
А по сообщению Минобороны Азербайджана, оставшаяся в этом районе группа из 6 армянских военнослужащих атаковала часть азербайджанской армии. Азербайджан также сообщил об одном пострадавшем и раненом, при этом заявив, что шесть армянских военнослужащих убиты.