Արցախի անվտանգության խորհդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը խոսել է հետպատերազմյան իրավիճակի ու երկրում սպասվող փոփոխությունների մասին։
PanARMENIAN.Net-ն առանձնացրել է նրա հարցազրույցի կարևոր դրույթներն ու մտքերը։
– Պատերազմից կարող էինք խուսափել, Հայաստանի ղեկավարությունը՝ ի դեմս (վարչապետ) Նիկոլ Փաշինյանի, սխալ քաղաքականություն էր վարում, անհրաժեշտ է, որ Արցախի Հանրապետությունն իր սեփական քաղաքականությունը վարի, իհարկե՝ համագործակցելով, համաձայնեցնելով ՀՀ քաղաքական և ռազմական վերնախավի հետ։ Ցավոք, դա անել չկարողացանք։
– Համարյա վստահ եմ ու ինֆորմացված, որ պատերազմը սկսվելուց հետո ամեն օր ՌԴ-ն փորձել է կանխել այն։
– Մենք Արցախում գտնվող կոնտինգենտի հետ գործակցում ենք հավասարը հավասարի պես։
– Լինելու է սահմանների ճշտում, լինելու է մեր ստատուսի հարցը, այն չէ, որ Ասկերանի շրջանի մի մասը կամ ամբողջ Հադրութի շրջանը, այլ տարածքներ մնացել են Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ: Թե քաղաքական առումով, թե ՀՀ-ի և ՌԴ-ի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ վերադարձնելու ենք այդ տարածքները։ Հիմա ավելի բարվոք վիճակում ենք, որ կարողանանք թե տարածքային, թե քաղաքական մեր հարցերին լուծում տալ։
– Առաջիկայում ստեղծելու ենք սահմանապահ զորքեր, բոլորի սրբազան պարտքն է անցնել սահմանապահ ծառայության։ Ամբողջը լինելու է Պաշտպանության բանակի ենթակայության տակ, ՊԲ-ն ենթրկվելու է Անվտանգության խորհրդին, ունենալու ենք պայմանագրային պահեստազոր, պահեստազոր և աշխարհազոր։
– Թմրամիջոցներ օգտագործողները տեղ չունեն Ղարաբաղում, րոպե առաջ պետք է լքեն ԼՂ-ն կամ շպրտեն դա, խոսքը և արցախցիներին է վերաբերում, և խաղաղապահներին։ Աղանդավորական շարժման գրասենյակները րոպե առաջ պետք է փակվեն, այլապես թույլ չեմ տալու, որ Արցախում շարունակվեն այդ ծառայությունները։ Մենք առաքելական եկեղեցու հետնորդներն ենք, այլ շարժումներ Արցախում չպիտի լինեն։
– Կապրենք՝ կտեսնենք՝ Ադրբեջանի հանրապետությունը շատ կարճ ժամանակում ինչ իրավիճակի մեջ է հայտնվելու. չեմ ասի հիմա, փակագծեր չեմ բացի, մենք կողքից, ղարաբաղերեն ասած, թամաշա կանենք։
– Հիմա ո՞վ է հարցնում՝ ձեր տղան ծառայե՞լ է, թե չէ, որ աղջիկ տանք էդ տղային։ Արագ այդ ազգային-ավանդական արժեքների վերադարձ պետք է լինի։ Ֆեյսբուքյան ցանցերից արագ վերադարձ դեպի տուն, նվիրվենք մենք հող ու ջրին։ Այս պահին Ղարաբաղում պետք չէ 500,000 մարդ ապրի, պետք է ապրեն հոգով այս հող ու ջրին նվիրվածները։
– Անվտանգության խորհրդի օրակարգային հարցերից մեկը լինելու է ֆեյսբուքյան էջը։ Վստահ եմ, որ կայացվելու է այդ որոշումը՝ սկսած հանրապետության նախագահից, որևէ մեկը ֆեյսսբուքյան էջ չի ունենալու։ Պետական բոլոր աշխատողները, բոլոր պետպաշտոնյաներն աշխատանքային ժամին թե Ֆեյսբուքում եղան, տուն ենք ուղարկելու։

Секретарь Совета безопасности Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики) Виталий Баласанян заявил о планах запретить в Арцахе деятельность религиозных сект. Об этом он рассказал в интервью Общественному телевидению Арцаха.
PanARMENIAN.Net выделил некоторые основные тезисы из интервью Баласаняна.
– Употребившим алкоголь нечего делать за пределами своего дома. Каждый гражданин на территории Республики Арцах должен быть самым дисциплинированным. Тем, кто употребляет наркотики, нечего делать в Карабахе: либо они бросают наркотики, либо уезжают из Карабаха.
– Я обращаюсь ко всем сектантским организациям и офисам, закройте их как можно скорее. Я не допущу, чтобы сектантская деятельность продолжалась в Арцахе, пока занимаю эту должность. Мы – последователи Апостольской церкви, других движений в Арцахе быть не должно.
– Одним из вопросов повестки Совета безопасности станет использование Facebook. Я уверен, что будет принято решение, что, начиная с президента республики, ни у кого не будет страницы в Facebook. Мы отправим домой всех госслужащих, всех госчиновников, которые заходили в Facebook в рабочее время.
– Должен сказать откровенно: конечно, мы могли избежать войны. Политическая власть Республики Армения в лице (премьер-министра) Никола Пашиняна вела неправильную политику. Нужно было, чтобы Арцах проводил свою независимую политику, естественно, сотрудничая, согласовывая ее с военно-политической элитой Армении.
– В будущем будет уточнение границ, будут возвращены участки из Аскеранского района, Гадрутский район. Я хочу не вселять надежду в наш народ, а заверить его, что мы будем проводить эту работу. Не считая числа жертв, Арцах сегодня, по сравнению с 90-ми годами, после войны находится в гораздо лучшем состоянии, чтобы иметь возможность решать территориальные, политические и военные вопросы.
– Я хочу призвать народ активно участвовать в комплектовании войск, на контрактной основе. Все обязаны служить, им будут платить, они будут получать высокую зарплату. Это священный долг каждого из нас. В ближайшее время создадим пограничные войска, постоянные войска. У нас будет резерв на контрактной основе и ополчение.
– Террористы (переброшенные Турцией в Карабах для участия в войне на стороне Азербайджана – ред.) никуда не ушли, они у наших границ. Я не хочу пугать наш народ, но мы не допустим терактов.