Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե Հադրութի Խծաբերդ գյուղի մոտ գերեվարված շիրակցիներին համարում է «ահաբեկիչ, դիվերսանտ», ոչ թե ռազմագերի։
Ավելի վաղ ՊԲ-ից հայտնել էին, որ դեկտեմբերի 15-ի երեկոյան, դեռևս անհայտ պայմաններում, կորել է կապը Հադրութի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ տեղակայված ԱՀ ՊԲ մի քանի մարտական դիրքերի անձնակազմի հետ։ Ավելի ուշ Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը հայտնեց մոտ 60 զինծառայողի կորելու մասին։ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն էլ հաստատել է, որ մի քանի տասնյակ գերի կա Խծաբերդի հատվածում։ Հադրութի Խծաբերդ գյուղում շրջափակման ու գերության մեջ են հայտնվել կամավորներ ու պահեստային զորակոչվածներ։
Ըստ Ալիևի՝ հայերը չեն ցանկանում հեռանալ «ադրբեջանական հողերից և սադրանքների են դիմում», գրում է Oxu.az-ը։
«Արդյունքում զոհվել են մեր զինծառայողները։ Բայց մենք մարդասիրական մոտեցում դրսևորեցինք և հայերին գերի վերցրինք։ Բայց նրանց չի կարելի ռազմագերի համարել, քանի որ պատերազմն ավարտվել է։ Նրանք ահաբեկիչներ, դիվերսանտներ են։ Նրանք Խոջավենդի շրջան են եկել ՀՀ Շիրակի մարզից նոյեմբերի 26-ից հետո։ Ինչո՞ւ են եկել։ Ո՞վ է նրանց ուղարկել։ Պատերազմն ավարտվել է նոյեմբերի 10-ին, հայտարարություն է ստորագրվել։ Եթե ՀՀ ղեկավարությունը չի կարող վերահսկել այդ ապօրինի զինված կազմավորումները, դա նրա խնդիրն է։ Մեզ ոչ ոք չի կարող մեղադրել»,-ասել է Ալիևը 2020-ի արդյունքների ամփոփման վերաբերյալ տեսակոնֆերանսի ժամանակ։

7 Январь 2021 - 12:28 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев назвал попавших в плен на участке села Хцаберд Гадрутского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) армян из Ширакской области Армении «террористами и диверсантами». Он не считает их военнопленными. Об этом Алиев заявил в ходе совещания в видеоформате, посвященного итогам 2020 года.
По словам Алиева, армяне находились «на азербайджанских землях и не хотели их покидать», совершая против азербайджанцев «военные провокации», пишет Oxu.az.
«В результате погибли наши военнослужащие. Но мы снова проявили гуманизм и взяли их (армян) в плен. Но их нельзя считать военнопленными, потому что война окончена. Они – террористы, диверсанты. Они прибыли в Ходжавендский район из Ширакской области Армении после 26 ноября. Пусть все это знают.
Для чего они пришли? Кто их послал? Война закончилась 10 ноября, было подписано заявление. Кто же отправляет их туда? Если руководство Армении не может контролировать эти незаконные вооруженные формирования, то это его проблема. Поэтому никто не может нас обвинять», – сказал Алиев.
Список из 62 армянских военнослужащих, взятых в плен азербайджанцами на участке Хин Тагер – Хцаберд Республики Арцах, уже передан в Международный комитет Красного Креста.