2 Մարտ 2009 - 11:12 AMT
Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականն ավարտել է իր ելույթները Աշխարհի գավաթի երկրորդ փուլում, որը տեղի ունեցավ Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում փետրվարի 28-ին եւ մարտի 1-ին: Ինչպես հաղորդել են PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայում, հայ մարզիկներն ավարտել են իրենց ելույթները փետրվարի 28-ին եւ արդեն վերադարձել են Երեւան: Հայ ձյուդոիստներից արդյունավետ ելույթ են ունեցել երկու մարզիկներ` երկուսն էլ 60 կգ քաշային կարգում: Հովհաննես Դավթյանը զբաղեցրել է 2-րդ տեղը, իսկ Արթուր Սրապյանը` 5-րդ տեղը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արթուր Գեւորգյանը, նրանց համար սա եւս մեկ նախապատրաստական փուլ էր Եվրոպայի առաջնությունից առաջ: «Աշխարհի գավաթը մեզ համար նախապատրաստական բնյութ էր կրում: Գլխավորը ապրիլի 23-26 Թբիլիսիում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը եւ Մոսկվայում մայիսի 25-29 կայանալիք մրցաշարին պատրաստ լինելն է»,-ասել է Գեւորգյանը:
Հիշեցնենք, որ Աշխարհի գավաթի խաղերում Հայաստանը ՀՀ ձյուդոյի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արթուր Գեւորգյանի ղեկավարությամբ ներկայացնում էին 5 մարզիկներ` Հովհաննես Դավթյանը` 2 տեղ (Եվրոպայի արծաթե մրցանակակիր), Արթուր Սրապյանը (երկուսն էլ 60 կգ քաշային կարգում)` 5 տեխ., Արմեն Նազարյանը (Եվրոպայի 2003թ. չեմպիոն), Համբարձում Տոնոյանը (երկուսն էլ 66 կգ քաշային կարգում) եւ Արտյոմ Բաղդասարյանը (73 կգ քաշային կարգում):

Армянские дзюдоисты завершили свои выступления во втором этапе Кубка мира, который проходил в столице Польши Варшаве 28 февраля и 1 марта. Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в Федерации дзюдо Армении, армянские спортсмены завершили свои выступления 28 февраля и уже вернулись в Ереван. Из армянских дзюдоистов результативно выступили два спортсмена – оба в весовой категории 60 кг: Оганес Давтян занял 2 место, а Артур Срапян – 5 место.
Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армении по дзюдо Артур Геворкян, для них это был еще один подготовительный этап перед чемпионатом Европы. «Кубок Мира для нас носил подготовительный характер. Главное – быть готовыми к чемпионату Европы, который пройдет с 23 по 26 апреля в Тбилиси, и к турниру, который состоится в Москве с 25 по 29 мая», – отметил Геворкян
Напомним, что Армению на Кубке мира под руководством главного тренера сборной Армении по дзюдо Артура Геворкяна представляли пять дзюдоистов: Оганес Давтян -2 место (серебряный призер Европы), Артур Срапян (оба в/к 60 кг)-5 тех, Армен Назарян (чемпион Европы 2003), Амбарцум Тоноян (оба в/к 66 кг) и Артем Багдасарян (в/к 73 кг).