13 Հունվար 2021 - 09:05 AMT
2020-ի սեպտեմբերին Արցախի դեմ սանձազերծված թուրք-ադրբեջանական պատերազմի հետևանքով մոտ 34,000 արցախցի զրկվել է տնից, դարձել անօթևան։ Այդ մասին հայտարարել է Արցախի աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը՝ հավելելով, որ արդյունքում 8-10,000 բնակարանի անհրաժեշտություն կա, գրում է Factor.am-ը։
Պատերազմի արդյունքում Արցախից 121 բնակավայր է անցել Ադրբեջանին։ Սա նշանակում է՝ տասնյակ հազարավոր արցախցիներ զրկվել են տնից, ունեցվածքից։ Նախարարությունը սկսելու է բնակելի տներ տրամադրել տեղահանվածներին։
«Ծրագրերից մեկը 300,000-ների հայտնի ծրագիրն է, վերաբերում է հենց տեղահանված բնակիչներին և ամեն անձի հաշվարկով 300,000 դրամ փոխհատուցում է տրվել նախնական այն քաղաքացիներին, որոնք գրանցված են և երեք ամիս փաստացի բնակվելիս են եղել այդ տարածքներում։ Այդ քաղաքացիների՝ շահառուների ընդհանուր թիվը մոտ 34,000-ի կարգի է, և, ըստ էության, մենք ունենք 8-10,000 բնակարանի անհրաժեշտություն»,- ասել է նախարարը՝ նշելով, որ դա վերաբերում է նաև Հադրութի շրջանի բնակիչներին, որտեղ մոտ 12,000 քաղաքացի է ապրել։
«Նրանց, ովքեր ցանկություն ունեն վերադառնալ Ասկերան, Մարտունի, Մարտակերտ, Շուշիի՝ մեր վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններ, կտրվեն տներ։ Հիմա մենք դա առաջարկել ենք, կան բազմաթիվ մարդիկ, որոնք դիմել են, կան բազմաթիվ դիմումներ՝ գալ, այստեղ ապրելու։ Ինձ համար առաջնային է Արցախի կյանքը վերականգնելը։ Մեր քաղաքացիներին լավ պայմաններով, նաև՝ բնակարանները վերանորոգված, կահավորված, գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու միջոցներով առաջարկում ենք գալ և ապրել Արցախում»,- ասել է Թանդիլյանը։
Արցախի կառավարությունը սկսել է տեղահանված ընտանիքներին բնակելի տներով ապահովելու ծրագրի առաջին փուլը։ Բնակելի տների տրամադրումը կիրականացվի առաջիկա ամիսների ընթացքում։

В результате развязанной против Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) турецко-азербайджанской войны в сентябре 2020 года около 34 тысяч арцахцев лишились крова и остались без домов. Об этом заявила министр труда, социальных и жилищных вопросов Арцаха Мане Тандилян, добавив, что в результате возникла потребность в 8-10 тысячах квартир, пишет Factor.am.
В результате войны 121 населенный пункт Арцаха перешел под контроль Азербайджана. Это означает, что десятки тысяч арцахцев лишились жилья и имущества. Министерство начнет предоставлять жилье вынужденным переселенцам.
Тандилян напомнила, что для проживавших в перешедших под контроль Азербайджана районах жителей правительство выделило сумму – каждому человеку по 300,000 драмов (около 600 долларов). Речь идет о 34,000 человек, 12,000 из которых проживали в Гадрутском районе.
«Тем, кто пожелает вернуться в Аскеран, Мартуни, Мартакерт, Шуши, районы, находящиеся под нашим контролем, будут предоставлены дома. Сейчас мы это предложили, много людей подали заявки, есть много желающих приехать и жить здесь. Для меня восстановление жизни Арцаха является приоритетом. Мы предлагаем нашим гражданам приехать и жить в Арцахе в хороших условиях, включая квартиры с ремонтом и мебелью, а также возможность заниматься сельским хозяйством», – сказала Тандилян.
Правительство Арцаха начало первую фазу программы по обеспечению перемещенных семей жильем. Предоставление жилых домов будет осуществлено в ближайшие месяцы.